U saradnji s Turističkom zajednicom Kantona Sarajevo i Međunarodnim aerodromom Sarajevo od prošle godine realizuje se program subvencija aviosaobraćaja.
“U prošloj godini otvoreno je 16 novih aviolinija. U naredne dvije godine biće ukupno 22 linije. Uskoro linija Girona – Sarajevo. Otvorila se priča sa Ryanairom o otvaranju baze u Sarajevu”, kaže Mijatović.
Ministarstvo na čijem je čelu Mijatović u zadnje dvije godine je neka kantonalna preduzeća koja su bila neodrživa s aspekta poslovanja, uspjelo vratiti u fazu u kojoj će poslovanje postati održivo.
“Većina komunalnih usluga u KS nisu komercijalne cijene, što je dugoročno neodrživo. Moramo znati da je voda u KS cijena ista već 12 godina, a samo u zadnje četiri je VIK-u skoro 90 posto povećan trošak električne energije, a da vodovodni sistem funkcioniše na električnoj energiji, sve je jasno”, kaže Mijatović.
Dodaje da su finansijske kreativnosti došle do kraja, te da je po osnovu pondera u zadnje tri godine u budžetu manje 350 miliona KM.
Dobar primjer ulaganja u javna preduzeća je KJP ZOI ‘84 koji je bio doveden do stečaja, a radnici gotovo bez primanja.
“Kapitalnim ulaganjima je oživljeno ovo preduzeće, prije svega ulaganjem u skijalište. U zadnje tri ipo godine je uloženo više od 35 miliona KM”, kaže Mijatović i najavljuje gradnju Alpine Coastera na Bjelašnicu što bi bio novi sadržaj u kontekstu ljetnog turizma, a u narednim danima će biti predstavljen master plan.
Sada treba gledati u budućnost.
“Neke javne usluge se mogu odvijati u okviru javno-privatnog partnerstva. Mi smo prošle godine donijeli novi Zakon, imamo sada sve propise koji mogu početi i završiti projekte javno-privatnog partnerstvo. Neka javna preduzeća više nemaju finansijsku logiku”, kaže Mijatović.
Razgovarali smo i o poticajima za razvoj male privrede, šta su dosadašnji rezultati i šta je plan za ovu godinu, koliko je firmi do sada koristilo ovu podršku i kakvi su rezultati? Uz podršku i poticaje Ministarstva privrede otvoren je niz novih firmi.
“Jako smo ponosni na Inkubator u kojem danas 21 mlada osoba danas radi i bavi se sofisticiranim djelatnostima. Oni su dobili podršku da godinu dana koriste poslovni prostor, finansijsku podršku od 30 hiljada KM, ali i podršku naših stručnjaka. Prezadovoljni smo rezultatima. Kada sam ja počeo raditi poslije fakulteta, tada je bio primat zaposliti se u državnoj službi. Sada je totalno drugačija slika, gdje mi sada raspisujemo konkurse na koje se prijavljuje jedna, dvije osobe. Privatni sektor je puno atraktivniji, nudi bolje uslove. Javna uprava se mora prilagođavati”, rekao je Mijatović.
Mijatović pojašnjava i kakav je je status infrastrukturnih projekata u industrijskim zonama Kantona Sarajevo, te jesu li industrijske zone atraktivne za nove investitore i da li postoje planovi za njihovo dodatno širenje?
Mijatović otkriva i koji su su glavni izazovi s kojima se poljoprivrednici suočavaju i kako Ministarstvo planira podržati njihov rad u budućnosti te kako privredu KS vidi u narednom periodU…
(Vijesti.ba)