Proteklih godina u BiH se vode žestoke polemike o tome da li su BiH potrebne mini hidroelektrane i kakva je šteta, a kakva korist od izgradnje ovih objekata na našim rijekama. Dok se vlasti vješto “uklapaju” i deklarativno priklanjaju čas jednoj čas drugoj suprostavljenoj strani u sukobu podijeljenih mišljenja u vezi mini hidrocentrala, u praksi ništa ne čine da zaštite rijeke i pravo građana.
Za to vrijeme u nekim dijelovima zemlje građani i svojim tijelima i životima, poput žena iz Kruščice ili onih iz doline Neretvice na području Općine Konjic svoje rijeke brane i životima.
Fokus je proteklih dana proveo istraživanje o tome kakva su iskustva građana iz svih dijelova naše zemlje s izgrađenim mini hidroelektranama u njihovim lokalnim zajednicama.
Većina građana potvrdila je da je izgradnja mini hidrelektrana u njihovim mjestima uzrokovala samo problem i da koristi od tih postrojenja imaju samo njihovi vlasnici.
Oko 80 posto građana koji su učestvovali u našem istraživanju izjasnio se da je izgradnja mini hidrolektrana u blizini njihovog stanovanja imalo negativan uticaj na njihove živote i okoliš. Njih nešto više od 13 posto tvrde da su mini hidroelektrane imale pozitivan uticaj, dok je nešto više od pet posto izjavilo da njihova izgradnja nije imala nikakvog uticaja na okoliš.
Neki od građana koji su učestvovali u istraživanju u razgovoru za Fokus detaljnije su pojasnili kako im je izgradnja mini hidroelektrana na rijekama u blizini njihovih domova zagorčala život.
Salko Hodžić mještanin Kaćuna kod Busovače, za Fokus kaže da godinama muku muči s brojnim problemima koje mu uzrokuje mini hidroelektrana koju je nadomak njegove kuće izgradio Amer Jerlagić, bivši direktor “Elektroprivrede BiH” i bivši predsjednik Stranke za BiH. Hodžić se i na sudu spori s Jerlagićem kojeg optužuje zato što mu je, kako kaže, život postao nesnošljiv, a trpi i materijalnu štetu.
– Zbog te mini hidroelektrane imam velike probleme. Kada je puštena u rad tražio sam da dođe inspekcija i izvrši mjerenje buke. Oni dođu izmjere buku kod njega, a kod mene niko nije dolazio. Ta opservacija je bila i na sudu. Vlasnik je Amer Jerlagić i njega sam konkretno tužio. U mom slučaju 12 metara je između moje spavaće sobe i te hidroelektrane. To je isto da vam u kući usisivač radi non stop. Ovo je za pokazati čitavom svijetu šta rade i kako rade. Ovaj moj slučaj je kao slučaj Muriza Memića, samo što nije ubistva bilo. Malo je falilo da ne platim i glavom – tvrdi Hodžić.
On dalje navodi da je u mini hidroelektrani u blizini njegove kuće zaposlen samo jedan čovjek, pa ta činjenica kaže obara tvrdnje kako se izgradnjom ovih centrala otvaraju nova mjesta. Osim toga što mu je usljed gradnje te centrale popucala kuća, a štetu mu niko nije namirio, Hodžić kaže da su milionske štete nastale i na lokalnom putu. Ističe i da Jerlagić ima podršku aktuelnog načelnika Busovače, Asima Mekića, te stoga, kaže Hodžić, vlasnik centrale može raditi šta hoće.
– Načelnik Općine ima koristi od svega toga, on je pare uzeo od Jerlagića. Inače on je već treći mandat načelnik Busovače, za njegovog mandata promijenjen je prostorni plan. Kad je mijenjan prostorni plan općine on nije htio ni da se konsultuje sa stanovništvom o izgradnji MHE. Kad se gradila ta centrala na putu je nastala sigurno višemilionska šteta, a podnožje koje su minirali sad tone, kao i cesta usljed nastalih klizišta. Kad je mašina radila preko puta moje kuće, to je bager od 20 tona, 43 dana u mojoj kući je bio bukvalno potres. U avliji je potonulo oko 40 centimetara, napravio je haos, pregradio je i rijeku. U međuvremenu federalna ministrica ukinula mu je okolišnu dozvolu, ali ekspresno je bila rasprava na kantonalnom nivou i oni su mu za 15 dana ponovo izdali okolišnu dozvolu – priča Hodžić dodajući da će iskoristiti sve pravne lijekove u našoj zemlji u borbi da dokaže kakvu mu je štetu nanijela izgradnja mini hidroelektrane, a spreman je kaže ići i do Strazbura da ostvari svoj cilj.
Naš sagovornik, čije je ime poznato redakciji, a koji je želio ostati anoniman iz razloga, kako je priznao, da se ne bi našao na meti lokalnih moćnika u vlasti, iznio je probleme koje imaju mještani mjesta Glavice kod Bugojna. Naime, zbog izgradnje mini hidroelektrane na Vileškoj rijeci, a koja je u vlasništvu bivšeg SDA premijera Srednjobosanskog kantona Salke Selmana, mještani Glavice imaju problema sa vodosnabdijevanjem.