Prvom institucionalnom okupljanju bošnjačkih vijeća i organizacija prisustvovali su članovi, predstavnici bošnjačkih vijeća iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade, i pridruženi predstavnik bošnjačke zajednice u Konsultativnom vijeću za zajednice s Kosova.
Prvi predsjednik Matičnog društva bošnjačkih vijeća Suljo Mustafić, koji je ujedno i predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, istakao je da je ovo prvo okupljanje relevantnih bošnjačkih organizacija u modernoj povijesti, jer su u Uredu zastupljeni predstavnici etabliranih bošnjačkih organizacija iz svih država nekadašnje Jugoslavije, SAD-a i Kanade, a ne pojedinci, kakav je slučaj bio u prethodnih tridesetak godina.
Za izvršnog sekretara Ureda imenovan je Emir Zlatar.
Matično društvo bavit će se unapređenjem, harmonizacijom i promocijom temeljnih identitetskih pitanja bošnjačkog naroda u oblastima bosanskog jezika i književnosti, historije, geografije, muzičke i likovne umjetnosti, obrazovnim procesima, kulturno historijskim i prirodnim naslijeđem, naučno-istraživačkim projektima od značaja za Bošnjake.
Zadatak Ureda bit će i iniciranje uspostave matičnog društva Bošnjaka – Matice Bošnjaka, leksikografskih institucija i drugih potrebnih ustanova s javnim ovlaštenjima, položajem i statusom bošnjačkog naroda, te saradnjom sa predstavnicima svih nivoa vlasti u državama regiona.
Konstatovano je da u Bosni i Hercegovini ne postoji nijedna javna ustanova bošnjačke provenijencije s bilo kakvim javnim ovlaštenjima što predstavlja izuzetan problem za unapređenje i promociju identitetskih pitanja Bošnjaka.
Navedeno je da je uspostavom Ureda stvorena, po prvi put, perspektiva i mogućnost da država Bosna i Hercegovina putem svojih institucija i ustanova transparentno i jasno podrži programe i projekte bošnjačkih vijeća u svim državama gdje postoje, što u prethodnim decenijama nije bio slučaj.
Istaknuto je da Matično društvo bošnjačkih vijeća čvrsto stoji na stanovištu poštivanja međunarodnog svjetskog poretka, uvažavajući suverenitete, političke neovisnosti i teritorijalne integritete svih država koje su nastale disolucijom SFRJ i podupire europsku perspektivu regiona.
Također, aktivitet i rad bit će usmjeren na identitetska pitanja Bošnjaka. Ured će se u društvenom i političkom kontekstu zalagati unutar svojih država za jednakopravnost, slobodu i jednaka prava svih građana, bez obzira na jezičke, etničke, vjerske i druge različitosti te uspostave svih naših država na temeljima evropskih demokratskih vrijednosti.
Naglašeno je da su Bošnjaci u svojoj povijesti uvijek bili faktor stabilnosti i integracije, te su u tom smislu promovirali društva zajedničkih vrijednosti, na temeljima antifašizma, poštivanja drugog i drugačijeg, izgradnje sekularne i demokratske države i ostvarivanja punih ljudskih prava i sloboda svakog čovjeka.
U Uredu smatraju da, nažalost, Bošnjaci u svojoj historiji nisu naišli na iste principe, pa su tako bili izloženi sistematskim progonima, zločinima, rušenjem njihovih kulturnih spomenika i na koncu genocidu, koje su provodili zločinački režimi putem vlasti u tim državama.
Matično društvo bošnjačkih vijeća će jasno razdvajati zločinačke politike koje provode institucije sistema od ukupnog bića svakog od naroda s kojima Bošnjaci žive zajedno stoljećima. Neprihvatljiva su generaliziranja i označavanja bilo kojeg naroda kao zločinačkog. Jasno razlikujemo, kako navode, agresivne i zločinačke politike od ukupnosti kulturnog bića i identiteta bilo kojeg naroda.
Osim toga, Matično društvo će u narednom periodu sa svojim programima upoznati nosioce vlasti u institucijama svih država regiona, a posebno u Bosni i Hercegovini. Posebna pažnja će se posvetiti susretima sa bošnjačkim političkim organizacijama i njihovim predstavnicima, kako bi se jasno definiralo unapređenje, harmonizacija i ostvarivanje identitetskih pitanja Bošnjaka.
Matično društvo će u svojim aktivnostima jasno pokazati da naše države u kojima žive trebaju biti uređene na temeljima građanskih principa, uz puno poštivanje ostvarivanja identitetskih prava svakog od naroda, bio on većinski ili manjinski u datoj državi, saopćeno je iz VKBI.
(Vijesti.ba)