Nesuglasice oko 160.000 kvadratnih kilometara džungle u regiji Esequibo traju decenijama, ali je Venecuela oživjela svoja prava, uključujući i priobalna područja, posljednjih godina nakon velikih otkrića nafte i plina.
Spor se vodi pred Međunarodnim sudom pravde, iako bi do konačne presude moglo doći za nekoliko godina. Birači u Venecueli ovog mjeseca odbacili su nadležnost suda i na referendumu su podržali stvaranje nove države.
Gvajana je dovela u pitanje odziv na izborima i tvrdi da njena kopnena granica nije za raspravu, dok politički analitičari u Caracasu kažu da je glasanje pokušaj Madura da procijeni podršku svojoj vladi uoči predsjedničkih izbora 2024, a ne uvod u invaziju.
Očekuje se da će premijer Svetog Vincenta i Grenadina Ralph Gonsalves, koji je i privremeni predsjednik Zajednice latinoameričkih i karipskih država (CELAC), biti domaćin sastanka, koji je najavio tokom vikenda.
– Nadamo se da ćemo postići ublažavanje napetosti i smanjiti verbalnu agresivnost Gvajane – izjavio je venecuelanski ministar vanjskih poslova Yvan Gil novinarima u ovoj sedmici, ponavljajući komentare Madura i njegovih saveznika da im je glasanje dalo mandat za kontrolu Esequiba.
Ali iz Gvajane izjavio je da će njegova zemlja braniti svoj suverenitet i granice i da bi Venecuela trebala deeskalirati svoje napredovanje prema Gvajani.
Maduro je prošle sedmice kazao da će odobriti istraživanje nafte u Esequibu, izazivajući Alijev bijes jer je ovaj pokušao uvjeriti investitore projektima koje je gvajanska vlada već odobrila, uključujući Exxon Mobil i budućeg partnera Chevron, da su njihova ulaganja sigurna.
I Maduro i Ali razgovarali su s generalnim sekretarom Ujedinjenih naroda Antoniom Guterresom o tom sporu. Južnoameričke zemlje prošle su sedmice pozvale na mirno rješenje, a Sjedinjene Države su izrazile “nepokolebljivu podršku suverenitetu Gvajane”.
Brazilski ljevičarski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva pozvao je na dijalog i očekuje se da će poslati predstavnika.
(Vijesti.ba/FENA)