Ruske oružane snage sve više koriste zračne, pomorske i nuklearne kapacitete za projiciranje ruskog potencijala na Baltik, navodi se u zajedničkom izvještaju vojske i obavještajnih agencija Litve. Radi se o velikom prestrojavanju ruskih oružanih snaga u zapadnim regijama, navodi se u izvještaju.
No, izgradnja potrebne infrastrukture i opremanje jedinica ljudstvom i naoružanjem trajat će “najmanje nekoliko godina”, navodi se dalje. “Radi se o nadoknađivanju gubitaka u Ukrajini i stvaranju novih mogućnosti za dugotrajnu konfrontaciju sa Zapadom”, stoji u izvještaju litvanske obavještajne službe, kako prenosi Bloomberg.
Kako je ruska vojna kampanja u Ukrajini ušla u treću godinu, članice NATO-a na istočnom krilu saveza sve više naglašavaju povećani potencijal izravne prijetnje Zapadu. U nedavnom izvještaju, estonska obavještajna služba procjenjuje da će Rusiji trebati tri do pet godina da obnovi svoju vojnu mašinu u dovoljnoj mjeri da predstavlja izravnu prijetnju zapadnom vojnom savezu.
Navodeći drugu prijetnju u regiji, u izvještaju stoji da je Bjelorusija postigla napredak u izgradnji “vjerodostojne nuklearne sposobnosti” na svom teritoriju, nakon što je Rusija prošle godine najavila da će rasporediti taktičko nuklearno oružje u toj zemlji.
Od tada je vlada u Minsku obnovila infrastrukturu nuklearnog skladištenja i obučila svoje vojno osoblje za upravljanje nuklearnim sistemima. Bjeloruske snage imaju na raspolaganju dva resursa za potencijalno lansiranje nuklearnog oružja – jurišne avione Su-25 bazirane u zračnoj bazi Lida, blizu granice s Litvanija, te mobilne raketne sustave Iskander-M u Asipovičima u centralnoj Bjelorusiji.
“Rusija sve više pribjegava ucjenama i prijetnjama, uključujući korištenje nuklearne retorike, kako bi prisilila Zapad da smanji svoju potporu Ukrajini”, stoji u izvještaju.
Kao znak protivljenja pristupanju Finske NATO savezu, Kremlj je prošle godine rasporedio brodove sposobne nositi krstareće projektile Kalibr na jezeru Ladoga, u regiji Karelija, blizu finske jugoistočne granice.
Moskva je također podignula teške bombardere Tu-22M3 kako bi izveli pet letova iznad Baltičkog mora tokom prošle godine, dok godinu prije nije bilo niti jednog takvog manevra.
Također, obavještajne agencije i u Rusiji i u Bjelorusiji sve su agresivnije u pronalaženju pogodnih meta za regrutovanje, pri čemu je rastuća bjeloruska dijaspora izložena najvećem riziku da ih agenti proganjaju, objavile su obavještajne agencije Litvanije.
(Vijesti.ba)
IZVOR