Desetine šefova država i drugih visokih zvaničnika Pokreta nesvrstanih, koje su zvanično formirale 1961. godine od strane zemalja koje se protive pridruživanju bilo kojem od dva glavna vojna i politička bloka iz doba hladnog rata, prisustvuju samitu u Ugandi.
„Od 7. oktobra svjedočili smo jednom od najokrutnijih genocidnih djela ikada zabilježenih u historiji“, rekao je potpredsjednik Kube Salvador Valdes Mesa u govoru pred delegatima.
„Kako zapadne zemlje, koje tvrde da su tako civilizovane, mogu opravdati ubistva žena i djece u Gazi, neselektivno bombardovanje bolnica i škola i uskraćivanje pristupa bezbjednoj vodi i hrani“, dodao je.
Moussa Faki Mahamat, predsjedavajući komisije Afričke unije, pozvao je na hitan prekid onoga što je nazvao „nepravednim ratom protiv palestinskog naroda“.
Gotovo sve afričke zemlje pripadaju ovom pokretu, čineći skoro polovinu njenih članica, dok su članice i države poput Indije, Indonezije, Saudijske Arabije, Irana, Čilea, Perua, Kolumbije.
Izrael je rekao da djeluje u samoodbrani i odbacio optužbe za genocid, uključujući i slučaj koji je protiv njega pokrenula Južna Afrika na najvišem sudu Ujedinjenih nacija.
Govoreći na samitu, južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa rekao je da je rat u Gazi pokazao neadekvatnost Ujedinjenih nacijaa, posebno Vijeća sigurnosti, gdje su Sjedinjene Američke Države stavile veto na nekoliko rezolucija kritičnih prema Izraelu.
„Trebalo bi uspostaviti sistem globalnog upravljanja koji je pošten i pravičan, i koji ima kapacitet da odgovori na potrebe svih osoba u situacijama prijetnje i štete“, rekao je Ramaphosa.
Na Samitu nesvrstanih učestvovala je i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
(Vijesti.ba)