“Moram podsjetiti da je rat, koji je izbio razbijanjem bivše Jugoslavije, odnio više od 100.000 života u BiH između 1992. i 1995., većinom bosanskih muslimana, a raseljeno je više od milion osoba. Srebrenica je bez sumnje postala najtamnije poglavlje. Prethodno je Srebrenica proglašena sigurnom zonom UN-a, a 8.372, i više, žena, muškaraca i djece je sistemski ubijeno u julu 1995. godine u i oko Srebrenice”, rekao je Lagumdžija.
Dodao je da su međunarodni sudovi rekli da je u Srebrenici bio genocid i da mora služiti kao podsjetnik za posljedice etničke mržnje i političkog promašaja. Naglasio je da Rezolucijom o genocidu u Srebrenici predlažu da 11. juli bude međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
“Važno je da budu naučene lekcije iz promašaja UN-a da spriječi genocid u Srebrenici. Majke Srebrenice održavaju sjećanje i traže pravdu već skoro 30 godina. Krajnje je vrijeme da UN podijeli teret i nastavi i s očuvanjem sjećanja i zapamti ovaj tužni dan u historiji” istakao je Lagumdžija.
(Vijesti.ba)
IZVOR