Isključenja struje, koja ometaju svakodnevni život i privredu, već nekoliko godina muče zemlju kojom upravljaju komunisti, ali se stanje pogoršalo zadnjih mjeseci zbog nedostatka goriva i potrebe za održavanjem oronule infrastrukture, prenosi HINA.
Ministar energetike i rudarstva Vicente de la O Levy rekao je na sastanku vijeća ministara da je mjera gašenja javne rasvjete jedna od mnogih koje uključuju zatvaranje hiljada državnih službi i preusmjeravanje proizvodnje kako bi se smanjile restrikcije struje koje potresaju zemlju, prema državnim medijima.
Ta zemlja ovisna o uvozu potonula je u sve dublju privrednu krizu u kojoj je bruto domaći proizvod pao za 10 posto od 2019.
Kuba za svoje privredne nedaće okrivljuje pandemiju covida-19 i postrožene američke sankcije u mandatu Donalda Trumpa, a stanje je pogoršano slabim naporima da se restrukturiše centralizovana privreda kojim dominira država.
Čini se da se manjak deviza za uvoz hrane, lijekova, goriva i drugih osnovnih potrepština pogoršao do ove godine, pokazuju službeni podaci.
De la O Levy rekao je prošlog mjeseca da je Kuba primila samo 46 posto planiranog uvoza goriva, uzrokujući dugotrajne nestanke struje u cijeloj zemlji, s izuzetkom glavnoga grada Havane.
Telefonska anketa u pet od 14 pokrajina pokazala je da stanovnici svakodnevno trpe šest do 12 sati isključenja struje.
Yurkina Gracial, 40-godišnja državna službenica u najistočnijoj pokrajini Guantanamo, rekla je telefonom da “struje nema dva puta dnevno po četiri sata i da je nepodnošljivo zbog vrućine”.
Na drugom kraju karipskog otoka, u pokrajini Pinar del Rio, vlasnik restorana Jaime Carrillo rekao je da su bez struje i do osam sati dnevno.
“Zbog nestanka struje pati naš svakodnevni posao”, rekao je.
“Na primjer, tekućine i meso odmrzavaju se u frižiderima”, objasnio je.
(Vijesti.ba)
IZVOR