“Godina potrošenih iluzija: Da li BiH postaje kolonija velikodržavnih politika ?”, bila je tema današnje redovne sesije Kuga 99, o kojoj je govorio profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Vahidin Preljević.
“U prošloj godini dovršeno je formiranje nove vlasti u BiH, nakon oktobarskih izbora 2022. godine. Koje su to izuzije potrošene ili razbijene. U svakom slučaju radi se o dvije ključne iluzije. Prva iluzija je bila očekivanje da će se formiranjem novih vlasti dogoditi neka suštinska promjena nabolje. Druga iluzija se sastojala u očekivanju javnosti da će međunarodna zajednica graditi, izgraditi ili u nekon scenariju odbraniti državu”, kazao je Preljević.
Govoreći o prvoj iluziji podsjetio je na obećanja koje je davala današnja koalicija na vlasti.
“Jedno od prvih obećanja bilo je da će uslijediti sistemski odlučni obračun s korupcijom i kriminalom. Drugo obećanje je bilo da će se koalcioni partneri Dodik i Ćović i njihove stranačke političke organizacije preusmjeriti da vode proevropsku politiku. Treće obećanje bilo je da će nova vlast omogućiti signifikantan napredak na putu u EU i četvrto obećanje sastojalo u tome da će generalno doći do promjene političke paradigme i da će zaživiti nova plodotvornija politička kultura u BiH. Ni jedno od tih obećanja nije ispunjeno, a u mnogim segmentima smo čak otišli unazad”, kazao je Preljević.
U drugom dijelu sesije, “da li BiH postaje kolonija velikodržavnih politika”, Prevljević navodi da “prije svega misli na susjedne politike, ali ne samo na njih”.
“Zašto govorimo o kolonijalizmu u ovom kontekstu?. Već duže vrijeme, a naročito u posljednjih nekoliko godina primjetna je tendencija da se BiH pretvori u teritoriju kojom će se dominatno upravljati iz Beograda preko entiteta RS i iz Zagreba preko HNS-a, odnosno preko nove federalne vlade. Pri tome vidimo da međunarodna zajednica, bez obzira na retoriku, suštinski podržava ovaj proces i na njega gleda neutralno i to, prije svaga, ona suštinski podržava ovaj proces preko novih struktura vlasti u Federaciji BiH, kojima je i pomogla da uspostave novu vladu”, kazao je Preljević.
Navodi da je pri tome probosanski faktor, odnosno većina stanovništva ove zemlje, potpuno gurnuta na marginu.
“Ključne sigurnosne poluge predate su onim političkim snagama koje ne žele BiH. Nominalno probosanski dio te vlasti otjelovljen u koaliciji ‘trojka’, je opet sveden na to da se bavi manje važnim pitanjima, na lokalnu politiku ili pitanja nižeg ranga dok je odlučivanje o strateškim pitanjima izmješteno u Beograd Zegreb ili u međunarodnu zajednicu”, kazao je Preljević.
(Vijesti.ba / FENA)