Peskov je naglasio da Arktik spada u rusku “sferu nacionalnih i strateških interesa” te da je Rusija zainteresovana za mir i stabilnost u toj regiji.
Trumpove izjave o Grenlandu, koji je uglavnom autonomna teritorija Danske, izazvale su oštra reagovanja evropskih lidera. Šefica diplomatije EU Kaja Kallas istakla je važnost “poštivanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Grenlanda”, dok je njemački kancelar Olaf Scholz poručio da se “granice ne smiju mijenjati silom”.
Trump je ranije ove sedmice izjavio da su SAD-u potrebni i Grenland i Panamski kanal radi “ekonomske sigurnosti”, te nije odbacio ni ekonomsku ni vojnu opciju preuzimanja ovih teritorija.
Također je granicu s Kanadom opisao kao “vještački povučenu liniju”, uprkos tome što su Danska i Kanada bliski saveznici SAD-a unutar NATO-a.
Peskov je naglasio da su Trumpove izjave stvar SAD-a, Danske i drugih zemalja, ali da Rusija budno prati “prilično dramatičnu” situaciju. “Mi smo prisutni u arktičkoj zoni i nastavit ćemo biti prisutni”, dodao je.
Odlazeći američki državni sekretar Antony Blinken pokušao je ublažiti zabrinutost zbog Trumpovih izjava tokom posjete Parizu: “Ta ideja očigledno nije dobra, ali još važnije – jasno je da se to neće dogoditi.”
Grenland broji oko 56.000 stanovnika i dom je vojnim bazama SAD-a i Danske, a posjeduje značajne neiskorištene rezerve minerala i nafte. Premijer Grenlanda Mute Egede zalaže se za nezavisnost, iako teritorija značajno ovisi o danskim subvencijama.
I on i danska premijerka Mette Frederiksen naglasili su da Grenland “nije na prodaju” te da budućnost ove teritorije zavisi isključivo od njenih stanovnika.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy umanjio je značaj Trumpovih komentara, ali je priznao da “intenzitet njegove retorike i nepredvidivost mogu biti destabilizirajući”.
Evropska komisija ocijenila je Trumpove prijetnje Grenlandu “ekstremno teorijskim” i “nerealnim”, uz napomenu da on još nije preuzeo dužnost.
Međutim, potvrdila je da Grenland, kao prekomorska teritorija, spada pod klauzulu EU o međusobnoj pomoći, prema kojoj su sve članice EU dužne da ga brane u slučaju napada.
(Vijesti.ba / FENA)