Predsjednik Organizacionog odbora Konferencije Vladimir Andrle smatra da je za gradnju dobrosusjedskih odnosa potreban dijalog, te da se samo na takav način može graditi odnos između ljudi, država i društava.
Kako će se taj odnos odvijati, dodao je, ne zavisi samo od civilnog sektora, već najviše od politike.
– Danas razgovaramo o onim temama za koje političari nemaju vremena niti obraćaju pažnju. Konferencija je dobar početak koji je potrebno razvijati – istakao je.
Podsjetio je da su prošle godine organizirali sličnu konferenciju sa intelektualcima i društvenim akterima iz Republike Hrvatske te je najavio da će naredne godine tom spisku dodati i Crnu Goru.
Bivši ambasador BiH u Briselu Draško Aćimović smatra da je veoma bitno razgovarati o odnosu BiH i Srbije, posebno u kontekstu geoekonomskih odnosa.
– Kao što znamo, sve velike kompanije žele da pokrivaju teritoriju, odnosno da rade u svakoj državi, u jednom regionu. Mi u ovom momentu imamo situaciju da u Srbiji su velike firme prisutne, međutim u BiH nisu. Tako da, jedan od ciljeva, barem što se tiče naše strane BiH, je da iskoristimo taj geoekonomski moment i da u BiH privučemo svjetske velike firme koje rade u Srbiji – kazao je.
Pojasnio je da to nije lak posao, budući da su u Srbiji puno jednostavnije procedure u smislu investicija i registrovanja firme, što nije situacija u BiH.
– Imamo enormne prihode upravo iz redovnog oporezivanja. U posljednje dvije godine imamo uplaćeno više poreza na carine i takse na osnovu poskupljenja od skoro pet milijardi KM, a dio od tog novca treba biti iskorišten za ove potrebe – kazao je iako smatra da najveći ili veći dio treba biti upotrijebljen za građane BiH koji su u problemu.
– Ali bio bih vrlo sretan i zadovoljan da se naše vlasti potrude da počnu stimulisati privrednike – istakao je Aćimović.
(Vijesti.ba / FENA)