Smjernice koje dolaze od Američke akademije pedijatara i Američkog udruženja za srce, sugerišu da bi mladi trebali piti samo vodu i obične mliječne napitke. Kofein, iako široko rasprostranjen u svakodnevnim proizvodima, može imati ozbiljan uticaj na rastući organizam.
Stručnjaci upozoravaju da kofein može uzrokovati brojne zdravstvene probleme, od nesanice i povišenog krvnog pritiska, do anksioznosti i ovisnosti. Nažalost, brojni napitci koji su popularni među tinejdžerima sadrže izuzetno visoke količine kofeina, zbog čega djeca mogu razviti nepoželjne navike već u ranoj dobi. Povremeno uživanje u kafi ili gaziranom piću neće nužno naštetiti, ali svakodnevna konzumacija može postaviti temelje za dugoročne zdravstvene probleme.
Zanimljivo je da kofein nije prisutan samo u klasičnoj kafi i energetskim napicima, nego i u mnogim grickalicama, čokoladi i čak žvakaćim gumama. Proizvođači često ne navode tačne količine kofeina na pakiranjima, što dodatno otežava kontrolu unosa.
Zdravstveni stručnjaci apeliraju na roditelje da budu oprezni i educiraju svoju djecu o važnosti umjerenosti, te da im pomognu izgraditi zdrave životne navike.
(Vijesti.ba)