Pyongyang je predstavio svoje ofanzivne bespilotne letjelice u augustu, a stručnjaci kažu da bi se nova sposobnost mogla pripisati novom savezništvu zemlje s tradicionalnim saveznikom Rusijom.
Nuklearno naoružana zemlja ratificirala je značajan vojni pakt s Moskvom i optužena je da je poslala hiljade vojnika u Rusiju kako bi podržala njen rat u Ukrajini.
Seul je u više navrata upozoravao na potencijalni transfer osjetljive ruske vojne tehnologije Sjevernoj Koreji u zamjenu za trupe i oružje za podršku ratu Moskve s Kijevom.
Kim je u četvrtak nadgledao testove “različitih vrsta izviđačkih i samoubilačkih bespilotnih letjelica” koje je proizveo sjevernokorejski Bespilotni tehnološki kompleks, javila je Korejska centralna novinska agencija (KCNA).
Novi tip strateških izviđačkih bespilotnih letjelica u stanju je “pratiti i nadzirati različite strateške ciljeve i aktivnosti neprijateljskih trupa na kopnu i moru”, dodaje se.
Samoubilačke bespilotne letjelice također su pokazale upečatljivu sposobnost “da se koriste za razne taktičke napadne misije”, prema KCNA.
Kim je procijenio poboljšane performanse ovih bespilotnih letjelica, koje su opremljene “novom umjetnom inteligencijom”, javila je KCNA.
Također je pristao na plan “proširenja proizvodnih kapaciteta”, dodala je KCNA.
Kim je kazao da bi “područje bespilotne opreme i umjetne inteligencije trebalo biti prioritet i razvijati se u modernizaciji oružanih snaga.”
Također je naglasio stvaranje “državnog dugoročnog plana za promicanje brzog razvoja rada na korištenju inteligentnih dronova”.
To je u skladu s “trendom modernog ratovanja u kojem se natječu za korištenje inteligentnih dronova kao glavnog sredstva vojne moći”.
Stručnjaci su upozorili da će sjevernokorejske trupe biti poslane da se bore za Rusiju stjecati ključno iskustvo modernog ratovanja, uključujući i to kako se dronovi sada koriste na bojnom polju.
Kim je također izrazio “veliko zadovoljstvo” činjenicom da su se “počeli proizvoditi novi sistemi elektronskog ometanja i napada”, javila je KCNA.
Sjeverna Koreja je više puta izvela napade ometanja GPS-a na Jug, operaciju koja je zahvatila nekoliko brodova i desetke civilnih aviona u zemlji.
Agencijska vijest uslijedila je četiri mjeseca nakon što je Kim naredio “masovnu proizvodnju” napadačkih bespilotnih letjelica koje su dizajnirane za nošenje eksploziva i koje se namjerno obrušavaju na neprijateljske mete, efikasno djelujući kao navođene rakete.
Pyongjyang je 2022. poslao dronove preko granice koje vojska Seula nije uspjela oboriti, navodeći da su premali, prenosi AFP.
(Vijesti.ba / FENA)