Na adresi Krasnopresnenskaja 12 u Moskvi nalazi se zatvoreni uredski kompleks, centar međunarodne špijunske mreže koja se infiltrirala sve do ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Operaciju vodi Vladimir Sivkovič, biznismen koji je nekad bio zamjenik direktora Ukrajinskog vijeća za nacionalnu sigurnost.
Pobjegao je iz Kijeva prije deset godina pod optužbom da je naredio ubistvo gotovo stotinu proevropskih protestanata koji su 2014. srušili prokremaljski režim. Danas radi za FSB, rusku obavještajnu agenciju koja je naslijedila sovjetski KGB, a navodno je ustrojio mrežu ruskih agenata koji rade u Ukrajini, Velikoj Britaniji i SAD-u kako bi vratili Kijev pod kontrolu Kremlja.
Jednom od tih agenata sudi se za veleizdaju u Kijevu. Oleh Kulinič imao je zvjezdanu karijeru u ukrajinskoj državnoj sigurnosnoj službi SBU, napredujući do višeg komandanta, a potom i pouzdanog pomoćnika predsjednika političke stranke Zelenskog.
“Kulinič je bio najcjenjeniji ruski agent u Ukrajini. Može ga se usporediti s Kimom Philbyjem, koji je uništio MI6 iznutra. Njegov položaj omogućio mu je pristup vitalnim odbrambenim podacima”, rekao je jedan visoki dužnosnik ukrajinske protuobavještajne službe.
Novi detalji velike sabotaže
Pojedinosti o ovom slučaju otkriva The Sunday Times, na temelju poruka iz američkog izvora, dokumenata zaplijenjenih iz kompjutera u Moskvi, razgovora s bivšim ukrajinskim dužnosnicima, izvještaja o lobiranju podnesenih američkom ministarstvu pravosuđa i informacija otkrivenih na suđenju za izdaju.
Ovi dokazi upućuju na to da su ruski agenti uspjeli dobiti vrlo osjetljivu savjetodavnu ulogu tokom predsjedničke kampanje Zelenskog, a zatim dovesti Kuliniča na dužnost voditelja krimskog ogranka SBU-a. To mu je dalo idealnu poziciju da prati pripreme Ukrajine za moguću agresiju Rusije – i da ih potkopa.
Sastanak s američkim advokatom
Jednog proljetnog dana u aprilu 2018. godine, američki advokat u Beču se sastao s dvojicom VIP klijenata. Opisan kao lukav i uvjerljiv, Marcus Cohen bio je upravo ono što je Vladimir Sivkovič tražio. Stupio je s njim u kontakt godinu dana ranije sa zahtjevom koji se činio legitimnim. Cohen je trebao prikupiti informacije iz američke policije o istragama korupcije i pranja novca protiv vodećeg špijuna i njegovih saradnika u Moskvi, u sklopu pokušaja sklapanja sporazuma o priznanju krivnje i izbjegavanja kaznenog progona.
Ipak, kako je popis klijenata rastao, neki u Cohenovoj advokatskoj kompaniji počeli su sumnjati da on zapravo neovlašteno prikuplja kompromitirajuće informacije. Te sumnje nisu dokazane, ali Cohen je napustio kompaniju.
U augustu 2018. Cohen se ponovo sastao sa Sivkovičem i Kuliničem u Beču. Cohen je upravo primio izvještaje o glavnom ukrajinskom tužiocu za borbu protiv korupcije, čija je upornost otežavala Kremlju kupovinu utjecaja u Ukrajini.
Sivkovič je bio vodeći obavještajac, ali i rezervni general KGB-a. Dvije godine kasnije ukrajinski tužilac bio je prisiljen podnijeti ostavku. Ukrajinski agenti kasnije su pronašli još 15 datoteka o njemu na kompjuteru FSB-a, kojem su uspjeli pristupiti u Moskvi. Sivkovič je Cohenu 2019. platio najmanje 300.000 dolara.
Zelenski je u predsjedničkoj kampanji 2019. obećavao čišćenje korupcije i sklapanje mira s Vladimirom Putinom nakon petogodišnjeg rata u Donbasu. Razvila se žestoka borbu za vlast s aktuelnim predsjednikom Petrom Porošenkom.
Cohen je obilazio Kijev nudeći besplatno lobiranje. Poznavao je nekoga za koga je mislio da bi mogao pomoći i saradnicima Zelenskog predstavio je Kuliniča kao političkog stručnjaka koji će raditi na kampanji pro bono. Kulinič je bio savjetnik niza ministara i bio je na visokom položaju u nacionalnoj agenciji za nuklearnu energiju, što mu je pomoglo u jačanju vjerodostojnosti. Obojica su završila u štabu kampanje, radeći na izboru Zelenskog i povezivanju u Washingtonu.
Zelenski nagradio Kuliniča
Cohen je angažovao lobiste i sigurnosne konsultante u ime kampanje. Zapravo ih je plaćao Sivkovič u Moskvi preko lažnih kompanija, objasnili su Kuliničevi advokati, tvrdeći da je to bio dio njegove legitimne aktivnosti kao političkog savjetnika.
Nakon što je Zelenski uvjerljivo pobijedio na izborima u aprilu 2019. postavio je svog voditelja kampanje i prijatelja iz djetinjstva Ivana Bakanova na čelo obavještajne službe SBU. Kulinič je 2020. nagrađen pozicijom voditelja krimskog odjela SBU-a, gdje se od njega očekivalo da djeluje na bilo kakav znak da se Rusija sprema napasti ukrajinski teritorij sjeverno od okupiranog poluotoka.
Umjesto toga, kažu tužioci, nastojao je potkopati odbranu Ukrajine poticanjem korupcije i smanjivanjem resursa protuobavještajnih službi. “Kulinič je uspio destabilizovati rad ove uprave SBU-a. Uništio je kontraobavještajno djelovanje. U aprilu 2021. pokrenuo je veliku antiterorističku obuku u Hersonskoj regiji, koju je iskoristio za prepoznavanje slabosti u odbrani Ukrajine”, ustvrdio je jedan oficir SBU-a, prenosi Index.hr.
Znao je za plan agresije s Krima
Prema porukama koje je otkrio SBU, a koje je navodno slao Kulinič, prikupio je informacije o kretanju Zelenskog i proslijedio ih Rusima. Ali počeo je izazivati sumnje. Protuobavještajni oficir SBU-a Vasil Maljuk primijetio je da putuje u inostranstvo u isto vrijeme kada i Sivkovič, kojeg su ukrajinski obavještajci pratili godinama. Počeli su pratiti i Kuliniča.
U januaru 2022. britanska vlada identifikovala je Sivkoviča kao jednog od četiri bivša ukrajinska političara u kontaktu s ruskim obavještajnim službama, a SAD ga je sankcionisao na temelju toga što je bio “uključen u aktivnosti pod vodstvom ruske vlade za destabilizaciju Ukrajine”. U ranim jutarnjim satima 24. februara 2022. Putinove trupe napale su Ukrajinu sa sjevera, istoka i juga. Kulinič je znao za plan agresije s Krima, ali je spriječio da se Kijevu proslijede dokazi o pripremama, tvrde tužioci.
“Tokom ranih sati agresije blokirao je sve pokušaje da se vodstvo SBU-a obavijesti o stvarnoj situaciji u regiji. Nije poduzeo mjere za zaštitu državnog suvereniteta i oglušio se o naredbe odvodeći svoje osoblje u drugu regiju. Čak je oduzeo oružje zaposlenicima SBU-a”, ustvrdio je dužnosnik SBU-a.
Otpušten je sljedeće sedmice. Mreža se zatvarala. Kulinič je uhapšen 16. jula 2022. i optužen za odavanje državnih tajni Rusima.
Inkriminirajući dokazi pronađeni su u stotinama dokumenata koje je SBU zaplijenio iz kompjutera u Moskvi i u kasnijoj raciji u stanu u Kijevu. Radi se o fotografijama i videozapisima članova porodice Kuliniča i Sivkoviča zajedno u inostranstvu, kao i slike Kuliniča s čovjekom kojeg je američka vlada nazvala “aktivnim agentom ruskog FSB-a”. Tu su i poruke koje je Kulinič slao Sivkoviču. Obojica poriču da rade za FSB. Suđenje Kuliniču traje i dalje. Ako bude proglašen krivim, prijeti mu do 15 godina zatvora.
Njegovo pritvaranje dovelo je do velike čistke u SBU-u i otpuštanja Bakanova tri dana kasnije, da bi ga zamijenio Maljuk, protuobavještajni oficir koji je srušio Kuliniča. Čistka traje i danas.
(Vijesti.ba)