U svijetu gdje su kartice i mobilna plaćanja postali standard, finansijski savjetnici ipak preporučuju da uvijek imate gotovinu pri ruci – posebno za određene vrste kupovina.
Evo pet situacija kada je gotovina bolji izbor, ako je vjerovati savjetu Stevena Holmsa, finansijskog stručnjaka i višeg investicionog savjetnika u iCash-u.
Kupovine koje planirate vratiti
Ako postoji šansa da ćete vratiti kupljeni proizvod, gotovina može ubrzati proces povrata novca. Prodavnice obično vraćaju sredstva istim načinom plaćanja, a gotovinske transakcije omogućavaju trenutni povrat.
Troškovi tokom putovanja
Plaćanje gotovinom može spriječiti dodatne troškove, poput naknada za inostrane transakcije. Također, pomaže u kontroli budžeta – unaprijed određeni iznos gotovine može vas zaštititi od neplanirane potrošnje.
Svakodnevne male kupovine
Male transakcije, poput kupovine namirnica, često je bolje obaviti gotovinom. To pomaže u izbjegavanju impulzivnih kupovina i olakšava praćenje troškova. Osim toga, gotovina eliminiše rizik od naknada za prekoračenje računa. Keš bi trebalo da koristite za svoje brojne svakodnevne transakcije, smatra Majkl Kolins, CFA, profesor finansija na Endicott Collegeu u Beverliju, Masačusets.
Kupovina polovne robe
Prilikom kupovine preko oglasa ili mrežnih platformi, gotovina je najsigurnija opcija. Ovim izbjegavate dijeljenje osjetljivih podataka s nepoznatim osobama. Džejk Hil, finansijski stručnjak i izvršni direktor DebtHammera, upozorava da se za te transakcije ne koriste bilo kakve metode plaćanja. Kupovine na Craigslistu uvijek su najbolje s gotovinom. Pružanje osjetljivih informacija ljudima koje ne poznajete nikada nije dobra ideja – kaže Hil.
Plaćanje goriva
Benzinske pumpe često nude popuste za gotovinsko plaćanje. Pored uštede, gotovina smanjuje rizik od prevare putem uređaja poput skimmera, koji mogu krasti podatke s kartica. To savjetuje Bill Rise, sertifikovani finansijski konsultant i savjetnik uprave u Fioni.
Dakle, iako su kartice praktične i uglavnom nezamjenjive, i gotovina nudi sigurnost, kontrolu nad troškovima i povoljnije uslove u određenim situacijama. Finansijski stručnjaci savjetuju balansiran pristup i pažljivo razmatranje načina plaćanja.
(Vijesti.ba)