U Centru za obuku pasa za otkrivanje mina u Bosni i Hercegovini, u mjestu Borci kod Konjica, koji je osnovan 2002. godine, obučeno je više od 350 pasa za otkrivanje mina, te za otkrivanje eksploziva i narkotika.
Direktor Centra Nermin Hadžimujagić je u razgovoru za Fenu kazao da je Centar osnovan na inicijativu Vlade Sjedinjenih Američkih Država, dodajući da je u periodu od 18 godina urađeno mnogo posla, prvenstveno na obuci pasa u oblasti deminiranja, a i u drugim oblastima kao što su obuka pasa za otkrivanje eksploziva, narkotika, pasa tragača…
– U dosadašnjem periodu radili smo s mnogo institucija, Graničnom policijom BiH, Civilnom zaštitom u Federaciji BiH, kao i Republičkom upravom civilne zaštite i za njih smo obučili znatan broj pasa, prvenstveno u oblasti deminiranja – naveo je Hadžimujagić, te dodao da je u dosadašnjem periodu u Centru obučeno više od 350 pasa.
Napomenuo je da ti psi rade, ne samo na području jugoistočne Evrope, što je bila ideja kod osnivanja ovog centra, nego i u ostalim zemljama kao što su Angola, Afganistan, Irak, Azerbejdžan i neke druge zemlje.
– Trenutno na obuci imamo tri psa, odnosno završili smo obuku ta tri psa. Jedan je već dodijeljen Republičkoj upravi civilne zaštite i treba da izađe na neovisno polaganje od strane Centra za uklanjanje mina BiH. Kada bude završeno to testiranje pas će biti akreditovan i u narednih šest mjeseci će moći raditi na sumnjivim prostorima u BiH. Također su obučena dva psa koja će biti donirana Centru za uklanjanje mina Kosova, a donacija je organizacije Marshall Legacy Institut i oni će biti transportovani u toku ovog mjeseca na Kosovo – kazao je Hadžimujagić.
Najavio je da u narednom periodu počinju obuku sa 10 pasa za potrebe Azerbejdžanskog centra za uklanjanje mina. Obuka će trajati od šest do osam mjeseci, nakon čega će psi biti dodjeljeni Azerbejdžanu.
– Nakon što se završi obuka u našem centru svaki pas i vodič pasa, koji praktično predstavljaju jedan tim, dobiju certifikat, a nakon toga se vrši neovisno testiranje od strane Centra za uklanjanje mina u BiH, ako će pas raditi u BiH, a ako će raditi u nekoj drugoj državi onda se testira od strane nadležne institucije u toj zemlji kojoj je pas dodijeljen – pojasnio je Hadžimujagić.
Napomenuo je da se pas testira svakih šest mjeseci. Nakon što uspješno položi test, angažuje se na minsko sumnjivim područjima. Ako ne položi test, pas mora ponavljati obuku. Ukoliko i nakon drugog testiranja ne položi, onda se taj pas neće više uvoditi u minsko sumnjivo područje. Dakle, nije dovoljno obučen ili nije prihvatio obuku da bi mogao raditi taj posao – kazao je Hadžimujagić.
Istaknuo je da je pas jako korisna „alatka“ u procesu deminiranja, te da jedan pas na terenu koji odgovara za rad psa, može da zamijeni uspješno deset deminera.
– Jedan pas u toku jednog radnog dana može da pretraži sumnjivu površinu od nekih hiljadu i više kvadrata, dok jedan deminer maksimalno može da uradi do 100 kvadrata. Dakle, jedan pas na terenu koji je odgovarajući za njegov rad, može zamijeniti uspješno desetak deminera – naveo je Hadžimujagić.