Iako zimsko trčanje može biti ugodno, važno je prije odlaska dobro se pripremiti. Dr. Jessica Tomazic za Yahoo Life savjetuje da uvijek napravite plan kada ćete se vratiti unutra i držite ga se.
Trčanje na temperaturama u minusu nije baš preporučljivo, a ako je temperatura niža od -22 stepena Celzijeva, ostanite unutra jer povrede tkiva mogu nastati za manje od 30 minuta.
Također, izbjegavajte trčanje tokom jakog vjetra zbog povećanog rizika od ozebotina. Čak i na temperaturama iznad nule, znojenje može dovesti do hipotermije jer znoj hladi tijelo. Nosite odgovarajuću odjeću kako biste se zaštitili, pišu iz Yahoo Life.
Dr. Tomazic preporučuje da nosite tri sloja odjeće.
- Bazni sloj: Blizu kože, koji odvodi vlagu.
- Srednji sloj: Za zadržavanje topline (poput flisa).
- Gornji sloj: Vodootporan i otporan na vjetar, za zaštitu od kiše ili snijega.
Pokrivanje ušiju toplom kapom, trakom za glavu ili grijačima za uši te nošenje rukavica i toplih čarapa vrlo je korisno.
Trčanje zimi može biti sigurno i ugodno ako poduzmete odgovarajuće mjere opreza. To uključuje slojevitu odjeću i zagrijavanje mišića prije izlaska. Prije nego što krenete van, napravite kratko zagrijavanje u toplom prostoru.
Odmah se vratite unutra ako osjetite simptome.
- Ozebotine: Bol, utrnulost ili promjena boje kože.
- Hipotermija: Drhtavica, plitko disanje, slab puls.
- Poteškoće s disanjem: Kašalj ili upala dišnih puteva zbog hladnog zraka.
Doktorica je izdvojila i dodatne savjete za one koji vole i žele trčati tokom zime:
“Pratite vremenske uvjete i izbjegavajte opasne situacije poput leda ili jake kiše. Također, nosite tenisice s dobrim prianjanjem i reflektirajuću odjeću. Jednako je važno održavati hidraciju, čak i po hladnom vremenu”, zaključuje ona.
(Vijesti.ba)