Pet godina od kada je prijavio sumnje u izbornu prevaru u Tuzli, Jasmin Habul čeka na okončanje istrage i sankcionisanje odgovornih osoba. Vjeruje da bi mu raniji kraj istrage vratio uskraćeni mandat. Zbog sporih reakcija pravosudnih institucija kod prijava nezakonitosti, građani odustaju od prijavljivanja i gube vjeru u pravosudni sistem, kaže on.
Habul je za emisiju o izbornim prevarama Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) u septembru 2020. godine ispričao kako je siguran da je pronašao dokaze koji potvrđuju da je neko mijenjao izborni rezultat 2016. godine, zbog čega je on kao kandidat izgubio mandat kojeg su mu povjerili građani svojim glasovima.
Nakon što je slučaj prijavio Gradskoj izbornoj komisiji Tuzla (GIK), koja ga nije obavijestila o sprovođenju ponovnog brojanja glasova, on je uputio prijavu Ministarstvu unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona (MUP TK) a Tužilaštvo Tuzlanskog kantona je pokrenulo istragu. Ali do danas Habul nije obaviješten da je istraga završena.
“Neradom, kašnjenjem rada Tužilaštva meni je onemogućeno moje pravo da budem gradski vijećnik što sam po broju glasova trebao da budem”, kaže on.
Tokom pet godina koliko traje istraga, Habul kaže da su on i njegova porodica izloženi raznim pritiscima. Kategoričan je da toga ne bi bilo da je Tužilaštvo okončalo istragu i riješilo slučaj.
Iz Kantonalnog tužilaštva objašnjavaju da su u oktobru 2020. godine donijeli naredbu o provođenju istrage protiv nepoznate osobe zbog postojanja osnova sumnje da je počinila krivično djelo izborna prevara.
Oni nepoznatoj osobi stavljaju na teret da je u oktobru 2016. godine u Tuzli, svjesna da je krivotvorila rezultate izbora za glasanje za institucije u Federaciji, upisala neistinite rezultate u izborne isprave i to vršnjem prepravljanja originalnih obrazaca za zbirne rezultate za određena biračka mjesta na kojima je bio označen kandidat Jasmin Habul kao kandidat stranke SBB, s ciljem da se objave rezultati glasanja koji ne odgovaraju obavljenom glasanju.
Vehid Šehić iz Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”, koji ima sudačko i tužilačko te iskustvo rada u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK), smatra da je istraga od pet godina preduga i da je već morala biti završena. Kako god ona završi sada neće postići svoj cilj jer je mandatni period na koji se Habul žalio već prošao.
Duge istrage ugrožavaju sam pravosudni postupak, jer dokazni materijali u slučaju izbornih prevara budu zakonski uništeni nakon određenog vremena.
“Treba nešto tu promijeniti, treba skratiti te rokove, jer se izborni materijali nakon izvjesnog vremena uništavaju, što je po zakonu. Tu treba razmišljati da u svim postupcima koji se vode, to se mora uzeti i čuvati do okončanja postupka”, navodi Šehić.
Tuzlansko tužilaštvo kaže kako su u Habulovom predmetu kontinuirano radili na istrazi i provjerama koje su uključivale saslušanje većeg broja svjedoka, te da su uradili grafološko vještačenje i izuzeli dokumentaciju iz Centralne izborne komisije.
Naredbu o sprovođenju istrage donijeli su krajem 2020. godine. Habula su tužioci do sada dva puta saslušavali. Iz Tužilaštva navode kako postoje predviđeni rokovi za završetak istrage u predmetima protiv nepoznatih počinilaca.