Upozorenje izdano u četvrtak navečer po lokalnom vremenu i ono poziva ljude da budu oprezni, ali ne i da se evakuiraju.
Također je istaknuto da upozorenje ne znači da je veliki potres neizbježan, već da je vjerovatnost da će se dogoditi veća nego inače.
Upozorenje je stiglo nekoliko sati nakon što je potres magnitude 7,1 pogodio južni otok Kyushu, ali nije izazvao veću štetu.
No stručnjaci su u stanju pojačane pripravnosti zbog lokacije epicentra, na rubu rascjepa Nankai, području seizmičke aktivnosti koje se proteže duž japanske pacifičke obale.
Prethodni potresi u rascjepu Nankai ostavili su hiljade mrtvih. Ovi ‘megapotresi‘ bilježe se svakih 90 do 200 godina, a posljednji se dogodio 1946.
Stručnjaci kažu da postoji 70 do 80 posto šanse da se potres magnitude 8 ili 9 dogodi negdje duž rascjepa u sljedećih 30 godina, prema agenciji Kyodo News.
Procjene u najgorem slučaju pokazuju da bi više od 200.000 ljudi moglo poginuti u potresu i mogućem cunamiju koji bi uslijedio.
Ovo upozorenje bit će na snazi sedam dana.
Od stanovnika se traži da idućih dana budu u većoj pripravnosti. Dužnosnici su također poručili ljudima da budu oprezni, ali da nastave sa svojim svakodnevnim životom.
Savjetovali su stanovnicima da provjere rute za evakuaciju gdje je to potrebno i osiguraju da njihova kućanstva imaju dovoljno zaliha.
(Vijesti.ba / Hina)
IZVOR