Protest je uslijedio nakon što su pobunjenici 8. decembra srušili sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Od tada je Izrael izveo stotine zračnih napada na sirijske vojne objekte, tvrdeći da time sprječava da padnu u neprijateljske ruke.
U potezu koji je naišao na međunarodne osude, Izrael je poslao trupe u tampon-zonu Golanske visoravni pod zaštitom Ujedinjenih nacija i šire, nazivajući to privremenom i odbrambenom mjerom.
“Tokom protesta protiv aktivnosti IDF-a u području Maariye, IDF je pozvao demonstrante da se udalje od trupa”, navedeno je u saopćenju izraelske vojske za AFP.
Selo Maariya nalazi se tik izvan južnog dijela UN-ove tampon-zone.
“Nakon što su trupe identifikovale prijetnju, postupile su u skladu sa standardnim operativnim procedurama. Demonstrant je ranjen u nogu”, saopćila je vojska.
Sirijski Opservatorij za ljudska prava sa sjedištem u Londonu izvijestila je da su izraelske trupe bile stacionirane u barakama u Maariyi.
“Tokom protesta protiv izraelske invazije, mladić je ranjen vatrom izraelskih snaga u selu Maariya u regiji Daraa”, saopćio je Opservatorij, dodajući da su vojnici iz “baraka Al Jazeera direktno otvorili vatru na demonstrante”.
Mještanin Maariye, Ali al-Khalaf (52), rekao je za AFP da su izraelski vojnici posljednjih dana ulazili u njegovo i okolna sela.
“Kada su Izraelci ušli, izazvali su strah i paniku među ljudima, djecom i ženama. Toliko da su neki pobjegli u obližnja sela. Ušli su u sela Maariya, Aabdyn i Jamlah”, rekao je.
U utorak je izraelski premijer Benjamin Netanyahu održao sigurnosni brifing na strateškom sirijskom brdu unutar UN-ove tampon-zone, gdje je nadgledao raspored vojske.
Nakon rušenja Assada, Netanyahu je naredio izraelskim trupama da zauzmu tampon-zonu, nazivajući to privremenim i odbrambenim potezom zbog “vakuuma na izraelskoj granici i u tampon-zoni”.
Izraelske snage također djeluju i izvan tampon-zone, na teritoriji pod kontrolom Sirije, što je vojska potvrdila.
Sirijski lider Ahmed al-Sharaa optužio je Izrael za “novu, neosnovanu eskalaciju u regiji”, ali je priznao da “opća iscrpljenost Sirije nakon godina rata“ onemogućava ulazak u nove sukobe.
Golansku visoravan, od koje je Izrael zauzeo dvije trećine tokom Arapsko-izraelskog rata 1967. i kasnije anektirao, do sada su priznale kao izraelska teritorija jedino Sjedinjene države tokom prve Trumpove administracije, prenio je Guardian.
(Vijesti.ba)