Izrael očekuje da će njegov laserski odbrambeni sistem “Željezna zraka” postati operativan u roku od godine dana, najavljujući “novu eru ratovanja” dok se suočava s ratom dronovima i projektilima s Iranom i njegovim regionalnim saveznicima, piše CNN.
Izrael je ove sedmice potrošio više od 500 miliona dolara na ugovore s domaćim kompanijama Rafael Advanced Defense Systems, kreatorom izraelske Željezne kupole, i Elbit Systems kako bi proširio proizvodnju odbrambenog štita. Nazvan Željezna zraka, ovaj štit koristi lasersku tehnologiju visoke snage za presretanje različitih projektila, uključujući rakete, dronove, projektile i minobacačke granate, saopćilo je izraelsko ministarstvo odbrane ove sedmice.
“Ovo označava početak nove ere ratovanja”, rekao je Eyal Zamir, glavni direktor ministarstva odbrane, u izjavi ove sedmice, prenosi Index.
“Početni kapacitet sistema sa zemaljskim laserom… očekuje se da će ući u operativnu službu unutar godinu dana”, dodao je.
Izrael je prvi put predstavio prototip Željezne zrake 2021. godine i od tada radi na njegovom pokretanju. Komentari ministarstva odbrane dolaze dok Izrael vodi ratove u Gazi i Libanonu te nakon što je njegova vojska dvaput učestvovala u izravnim raketnim napadima na Iran.
Otvoreni sukob s Hamasom u Gazi započeo je prošle godine nakon napada 7. oktobra, a Izrael se također bori s takozvanom “Osi otpora” koju podržava Iran, a koja djeluje u Libanonu, Jemenu, Siriji i Iraku. Iran i njegovi saveznici pokušavaju nadvladati izraelski Iron dome slanjem raznih projektila, od raketa i dronova do minobacačkih i balističkih raketa, rekli su stručnjaci.
S juga Libanona, gdje sada Izrael vodi kopneni rat, rakete Hezbolaha dosežu duboko u izraelski teritorij. Početkom ovog mjeseca dom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua na obali grada Caesarea oštećen je u napadu dronom koji je izvela šijitska libanonska skupina. Jedan od tri drona koji su lansirani uspio je izbjeći izraelski sistem protuzračne odbrane.
Stručnjaci kažu da bi Željezna zraka mogla biti dodatni sloj obrane za Izrael, povećavajući učinkovitost i smanjujući troškove.
Kako funkcionira? Sistem koristi laser velike snage postavljen na tlo. S dometom od stotina metara do nekoliko kilometara, laser zagrijava cilj u ranjivim dijelovima, uključujući motor ili bojevu glavu, dok se projektil ne raspadne.
Ovo je drugačiji pristup od tradicionalnih izraelskih metoda uništavanja projektila, gdje se radarom otkriva nadolazeća prijetnja, a zatim se lansira presretačka raketa za uništavanje projektila u zraku.
U usporedbi sa Željeznom kupolom, laserski štit bio bi jeftiniji, brži i učinkovitiji, tvrde stručnjaci.
Svaka presretačka raketa Željezne kupole procjenjuje se na oko 50.000 dolara ili više, prema procjenama stručnjaka. Izrael ispaljuje dvije rakete po presretanju, rekao je Yehoshua Kalisky, viši istraživač iz Instituta za nacionalne sigurnosne studije (INSS) u Tel Avivu.
Izrael svakodnevno presreće projektile otkako je počeo sukob sa sjevernim susjedom. Samo u utorak oko 50 projektila prešlo je iz južnog Libanona u izraelski teritorij, objavila je izraelska vojska (IDF), dodajući da su neki presretnuti, a neki nisu.
Kompanija Rafael Advanced Defense Systems, koja pomaže u proizvodnji Željezne zrake, izjavila je da laserski sistem odbrane ima “gotovo nultu cijenu po presretanju.” Bivši premijer Naftali Bennett izjavio je 2022. godine da će svako lasersko presretanje koštati samo dva dolara.
“Ekonomija je očigledno ključna tačka”, izjavio je Sascha Bruchmann, gostujući istraživač u području odbrane i vojnih analiza u londonskom Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS). “Neće ugroziti proračun za odbranu.”
Laserski sistem bi bio najefikasniji protiv dronova, rekli su stručnjaci, koje Željezna kupola često nije uspijevala presresti.
Dok Željezna kupola presreće i uništava većinu projektila, prvenstveno je dizajnirana za borbu protiv raketa i projektila, a ne dronova. Bespilotne letjelice (UAV) su male, lagane i imaju nizak radarski potpis, što znači da ih izraelski radarski sistemi ne otkrivaju uvijek kao projektile, koji su veći. Dronovi također nemaju uvijek određenu rutu i mogu mijenjati smjer tokom leta.
Laserski sistem će biti vrlo učinkovit protiv dronova, rekao je Kalisky. Laser će moći učinkovito “zagrijati i uništiti” dronove i bespilotne letjelice.
Ko još ima takvu tehnologiju? Ostale vlade eksperimentiraju s različitim vrstama laserskih sistema. Američka mornarica testirala je lasersko oružje visoke energije koje može uništiti avione tokom leta, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo nedavno predstavilo lasersko oružje DragonFire koje može biti korišteno protiv zračnih prijetnji. Pentagon je također izjavio da Kina i Rusija razvijaju lasere koji bi mogli ciljati satelite.
Nije jasno ima li Iran vlastiti laserski odbrambeni sistem. Godine 2022. Iran je izjavio da je “sposoban proizvoditi lasersko oružje za obranu… osjetljivih područja”, objavila je državna televizija.
Iran, međutim, navodno posjeduje kinesko lasersko oružje “Silent Hunter”, dodaju stručnjaci, no kažu da nije toliko snažno kao ono dizajnirano za Željeznu zraku.
Hoće li zaista biti revolucionarno? Izraelska Željezna zraka ipak ima svoje nedostatke.
Laserski sistem neće dobro raditi u oblačnom, kišovitom ili maglovitom vremenu, kažu stručnjaci, što smanjuje sposobnost lasera da prođe kroz atmosferu i dosegne cilj. Sistem također zahtijeva velike količine energije za rad.
Jedan od glavnih problema je da bi vlade trebale milijarde dolara i desetljeća istraživanja da ispune svoje ambicije s ovom laserskom tehnologijom, rekao je Bruchmann. Svijet tek treba vidjeti je li Izrael “zaista dešifrirao kod ovaj put” i može li ga staviti u pogon do sljedeće godine, dodao je.
Kalisky iz INSS-a rekao je da će Željezna zraka, iako nije sigurno hoće li zaista biti “revolucionarna” za Izrael, ipak biti “još jedan sloj odbrane”, dodajući da će najvjerovatnije biti najučinkovitija protiv dronova te raketa i projektila kratkog dometa. Možda neće biti toliko učinkovita protiv balističkih raketa, rekao je, koje Izrael tradicionalno presreće sistemima Arrow 2 i Arrow 3.
Stručnjaci kažu da bi Željezna zraka također mogla djelovati kao odvraćanje za daljnje napade Irana ili njegovih posrednika.
(Vijesti.ba)
IZVOR