Izložba „Stari mostarski grafiti“ danas je otvorena u Centru za kulturu Grada Mostara. Prema ocjeni njenog autora dr. Harisa Derviševića vanrednog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu na katedri za historiju i umjetnost, radi se o jednoj od najznačajnijih izloži koje su se pojavile u Mostaru i na širim prostorima Bosne i Hercegovine.
„Izložbom su na poseban način tretirani epigrafske grafite koji su općenito u oblasti proučavanja nasljeđa iz osmanskog perioda slabo istraženi“, kazao je Dervišević. Prikazane grafite sa koautorom izložbe Azemom Ferizom iz Medžlisa IZ-e Mostar pronalazio je na mostarskim džamijama i drugim vakufskim zgradama sačuvanim do današnjih dana.
Grafiti su nastajali u ranom 19 stoljeću. „Smatramo da su njihovi autori bili mladi ljudi koji su željeli ostaviti trag u vremenu“, pojašnjava Dervišević.
„Ovo je potpuno jedna nova dionica na koju do sada u istraživačkim okvirima nismo nailazili, stoga i jeste hvale vrijedno pregnuće naših istraživača“, otvarajući izložbu kazao je mostarki muftija dr. Salem ef. Dedović. On se u kraćem obraćanju referirao na poziciju istraživanja i učenja u okviru islamskog vjerovanja u kojem se učenje istodobno tretira i obavezom i privilegijom.
Izložba ove vrste, tek je samo inicijalno istraživanje kojom su želi skrenuti pažnja na ovaj oblik nasljeđa.
(Vijesti.ba)
IZVOR