Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović je danas u Sarajevu izjavio novinarima da, kada su u pitanju izmjene Izbornog zakona, misli da je moguće napraviti rješenje koje će biti prihvatljivo za sve.
– Imamo zahtjeve HDZ-a i imamo naše zahtjeve koje su, ustvari, na liniji zaštite multietničkih stranaka i građanskog principa u BiH. Nosi ih SDA. Očekujem da se i građanske, ljevičarske stranke pridruže, a ne samo da čekaju hoće li SDA i HDZ napraviti neki prijedlog koji onda mogu zajednički da dovedu u pitanje – kazao je Izetbegović.
Imamo, dodao je on, zahtjeve i frustraciju hrvatske strane kada je u pitanju izbor člana Predsjedništva BiH. Kaže da se kroz implementaciju presude „Sejdić-Finci“ tu daju naći rješenja.
– Na drugoj strani, imamo našu frustraciju, naš zahtjev, s obzirom na ovo što živimo u Federaciji BiH već treću godinu, da nam HDZ odluči da nećemo imati ono što nam Ustav i zaskon garantuju – novu Vladu, popunu Ustavnog suda itd. – kazao je predsjednik SDA.
Nećemo, istaknuo je on, pristati na jednostrani izlazak u susret HDZ-ovim prijedlozima bez da se napravi izvjestan balans u smislu uklanjanja asimetrije u nadležnostima i funkcionisanju Doma naroda Federacije i Vijeća naroda u RS.
Po njegovim riječima, jedini nivo vlasti u BiH gdje se vlada imenuje i kroz Dom naroda jeste Federacija.
– Mi tražimo da se funkcionisanje ovoga doma svede isključivo na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, kako je to situacija sa Vijećem naroda u RS – naveo je Izetbegović.
Odgovarajući na novinarsko pitanje u vezi s porukama novog visokog predstavnika Christiana Schmidta, te Milorada Dodika koji kaže da nema saradnje sa visokim predstavnikom, Izetbegović je kazao da su prije ili kasnije međunarodna zajednica i institucije BiH morale da odmjere snagu sa politikama koje oličava Milorad Dodik.
– Ne mislim da te politike, bez obzira na jedinstvo koje u ovom času imamo u RS-u, mogu nadjačati Dejtonski sporazum, nadjačati BiH, dovesti u pitanje njen teritorijalni integritet, oboriti Dejtonski mirovni sporazum, nadjačati međunarodnu zajednicu i sva ulaganja koja su u ovu zemlju i njenu stabilnost uložile Sjedinjene Američke Države, evropske zemlje, zemlje PIC-a, Kvinte itd.
Na novinarsko pitanje kome smeta zakon o zabrani negiranja genocida, da li srpskom stanovništvu u BiH ili političarima koji predstavljaju srpski narod, odgovorio je da časnim ljudima u srpskom korpusu sasvim sigurno ne smeta.
– Mislim da im je Valentin Inzko olakšao život. Nije bilo snage kod političara u RS da sami ‘izvade ovaj trn iz noge’, on je to učini i pomogao, prije svega, srpskom narodu u BiH da skinu tu kolektivnu hipoteku sa svojih leđa – naveo je Izetbegović.