Većina ovih šefova, od kojih su neki imali liderske uloge u glavnim mafijaškim porodicama Palerma, glavnog grada Sicilije, nikada nisu odbacili povezanost s Cosa Nostrom, sicilijanskom mafijom, i uvijek su odbijali sarađivati s pravosudnim organima.
Oslobođeni su na dopustu ili zbog dobrog ponašanja, piše Guardian.
Salvatore Borsellino, brat legendarnog antimafijaškog sudije Paola Borsellina, kojeg je Cosa Nostra ubila 1992. godine, izjavio je: “Puštanje iz zatvora mafijaša koji su uvijek odbijali sarađivati s pravdom je izuzetno opasno. To je fatalan udarac borbi protiv mafije.”
Nino Morana Agostino, nećak policajca Nina Agostina, kojeg su mafijaši ubili na ulici 1989. zajedno s njegovom suprugom Idom, koja je bila u petom mjesecu trudnoće, rekao je za novine La Repubblica: “Ne možemo si priuštiti spuštanje garde u borbi protiv mafije niti je podcijeniti. Mafijaši koji su bili osuđeni na doživotne kazne, a sada su pušteni na slobodu uz uvjetni otpust, i dalje kriju velike tajne o nerazjašnjenim mafijaškim ubistvima koja su odbili priznati. Zato njihovo puštanje šalje lošu poruku.”
U oktobru je Raffaele Galatolo (74), mafijaški boss iz naselja Acquasanta u Palermu, pušten na slobodu nakon što ga je sud proglasio “uzornim zatvorenikom” zbog dobrog ponašanja. Galatolo i njegov brat Vincenzo, koji su obojica osuđeni za ubistva, bili su vođe tzv. “komore smrti”, sobe u kojoj su žrtve davili po naredbi tadašnjeg šefa Cosa Nostre, Salvatorea “Totò” Riine. Nakon Vincenzove smrti, Raffaele je ostao jedini nasljednik trona mafijaške porodice Acquasanta.
Početkom oktobra, apelacioni sud u Palermu oslobodio je devet šefova iz Trapanija iz sličnih razloga. Oni su bili povezani s bivšim šefom sicilijanske mafije Matteom Messinom Denarom, koji je uhapšen u januaru 2023. nakon 30 godina bijega, a umro je u septembru iste godine.
Glavni tužilac Palerma, Maurizio de Lucia, nedavno je uputio apel da se zadrži fokus na borbi protiv mafije, jer istražitelji strahuju da bi Cosa Nostra, nakon dugog perioda opadanja, mogla pokušati reorganizirati tzv. Cupolu, svoje upravno tijelo.
“Ovo je savršena oluja,” rekao je Federico Varese, profesor kriminologije na Univerzitetu u Oxfordu i autor knjige Mafia Life. “Nedavne promjene u italijanskom zakonodavstvu omogućavaju šefovima mafije koji nikada nisu priznali svoja djela niti svjedočili protiv mafije da imaju koristi od zakona za ‘dobro ponašanje’. Zatvorske vlasti ne konsultuju tužioce kako bi procijenili koliko je njihovo puštanje opasno, već im jednostavno odobravaju povlastice. Njihov povratak masovno će olakšati reorganizaciju Cosa Nostre. Postaje vjerovatnije da će se Cupola sada moći sastati.”
Strah tužilaca i porodica žrtava uglavnom proizlazi iz činjenice da mnogi od ovih šefova odbijaju sarađivati s vlastima, što signalizira njihovu želju da i dalje pripadaju mafiji.
“Ovi mafijaši će napustiti zatvor kako bi povratili svoju moć unutar klana,” rekao je Borsellino. “Štaviše, uživat će još veći prestiž među članovima mafije i njihovim simpatizerima jer mogu tvrditi da su bili u zatvoru bez ikakvog priznanja ili imenovanja drugih članova klana.”
Varese je dodao: “Ulazak u sicilijansku mafiju traje doživotno i odvija se kroz ritual. Tokom rituala, novom članu se u ruke stavlja zapaljena slika sveca, a okupljeni mafijaši izjavljuju: ‘Gorit ćeš kao ova slika ako izdaš ili pokušaš napustiti ovu organizaciju.’ Napuštanje je moguće jedino smrću ili izbacivanjem zbog svjedočenja za državu (smrt je kazna za one koji postanu svjedoci države). Stoga se očekuje da će oni koji se vrate u kvartove Palerma i Trapanija nastaviti svoje mafijaške aktivnosti.”
(Vijesti.ba)