U međuvremenu, izraelski premijer Benjamin Netanyahu zadržao je svoj čvrst stav tokom posjete libanskoj granici 3. novembra, rekavši da ekstremistička grupa Hezbolah mora biti potisnuta iza rijeke Litani i spriječena da se ponovo naoruža.
Izrael je posljednjih nekoliko mjeseci napadao lokacije za koje se sumnja da su Hezbolahove, kojeg su Sjedinjene Države označile terorističkom organizacijom dok je Evropska unija stavila na crnu listu njegovo oružano krilo, ali ne i njegovu političku stranku.
Veći dio vodstva Hezbolaha ubijen je u izraelskim napadima na jugu Libana i oko glavnog grada Bejruta.
Napadi na Hezbolah su se intenzivirali otkako je izraelska vojska izvršila invaziju na Pojas Gaze nakon terorističkog napada Hamasa 7. oktobra 2023. u kojem je ubijeno oko 1.200 Izraelaca i uzeto oko 250 talaca. Hamas su Sjedinjene Države i EU proglasile terorističkom organizacijom.
Hezbolah je ispalio stotine raketa i dronova na Izrael, rekavši da će nastaviti svoje napade dok se ne postigne prekid vatre u Gazi. U međuvremenu, izraelski napadi unutar Libana ubili su skoro 3.000 ljudi, prema tamošnjim zvaničnicima, i uništili veći dio Gaze, s prijavljenim brojem poginulih od 43.341.
Mnogi lideri na Zapadu i drugdje strahuju od šireg rata koji bi izbio na Bliskom istoku, posebno s Izraelom i Iranom koji razmjenjuju zračne udare. Mnogi čekaju sljedeći potez Teherana nakon izraelskog napada 26. oktobra na vojne lokacije unutar Irana.
“Ako (Izraelci) preispitaju svoje ponašanje, prihvate prekid vatre i prestanu s masakriranjem potlačenih i nedužnih ljudi u regionu, to bi moglo uticati na intenzitet i vrstu našeg odgovora”, rekao je Pezeshkian, a citira državna novinska agencija IRNA.
Međutim, dodao je da Teheran “neće ostaviti bez odgovora bilo kakvu agresiju na njegov suverenitet i sigurnost”.
Pezeshkiana, koji je preuzeo dužnost krajem jula, neki zapadni posmatrači iranske političke situacije označili su kao umjerenog.
Dan ranije, iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamenei, zaprijetio je Izraelu i Sjedinjenim Državama.
U međuvremenu, Netanyahu je rekao da “želim da budem jasan: sa ili bez sporazuma o (primirju), ključ za obnovu mira i sigurnosti na sjeveru, ključ za sigurno vraćanje naših stanovnika sjevera kućama, je prije svega gurnuti Hezbolah iza rijeke Litani, kao drugo da cilja svaki pokušaj ponovnog naoružavanja i treće da odlučno odgovori na svaku akciju poduzetu protiv nas.”
Izrael će “definitivno učiniti sve što bi trebalo da se uradi… bilo u smislu vojske, oružja ili političkog rada”, rekao je on.
Rijeka Litani udaljena je oko 30 kilometara unutar Libana od granice i stvorila bi tampon zonu između Hezbolahovih snaga i izraelske teritorije, na čemu je Netanyahu insistirao.
U izvještaju Axiosa od 2. novembra, američki zvaničnik i bivši izraelski zvaničnik rekli su da je američka administracija upozorila Teheran posljednjih dana da neće moći obuzdati Izrael ako Iran pokrene još jedan napad na američkog saveznika.
(Vijesti.ba)
IZVOR