U rubrici ”Heftičnjak” analiziramo i komentarišemo dešavanja u sedmici iza nas. Ovo je pregled protekle hefte, sa našim osvrtom i analizom političkih i društvenih dešavanja.
Posljednja poruka heroja Izeta Nanića: “Pobjeda je blizu, ako Bog da, bit će naša BiH, osjećam da mogu uraditi zamišljeno”
Ovih augustovskih dana sjećamo se najvećeg od svih naših heroja, rahmetli Izeta Nanića koji je pogino 5. 8. 1995. Njegovo odluka da napusti JNA, te da se stavi ispred svog naroda u epskoj odbrani Krajine i rodnog Bužima, nešto je o čemu se odavno trebao snimiti film. Veliki gazija, neko koga su i neprijateljski vojnici respektirali, u jednom od svojih posljednjih govora svojim vojnicima je rekao: ”Sutra kad se rasformira ova brigada, kada električar bude električar, a ne obavještajac, kad svi borci budu na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite i uvažavate… Samo tako ćemo svi skupa biti zajedno. Jer, poslije rata je rat…” Bosna i Hercegovina o kojoj je sanjao rahmetli Izet Nanić daleko je od stvarnosti. Borci su odbačeni na marginu, a njihova prava privatizirali su i zloupotrijebili oni koji nisu ni do koljena borcima kakav je bio Nanić. Zemlja je zarobljena u nacionalne torove, u mržnju i negiranje najtežih ratnih zločina uključujući i genocid. Daleko je evropska i moderna Bosna i Hercegovina u kojoj će električar biti električar, ona zemlja za koju se borio najveći od svih heroja, rahmetli Izet Nanić. Naša Krajina ostaje pusta, napušta je stanovništvo, a političari se glođu za komad vlasti, tendere, poticaje i lopovluke u javnom sektoru.
Njemačka policija im zabranila rad: Premijer Ružnić službeno se sreo sa jednim od vođa zabranjene bajkerske organizacije ”Osmanen Germania”
A kakva je aktuelna vlast u Krajini, najbolje svjedoči politička nepismenost najviših zvaničnika. Tako je za premijera Ružnića i neke njegove ministre Taner Aya turski “bisnismen”, barem su tako službeno saopštili nakon sastanka sa njim, a njemački i turski mediji su ovog Turčina označili kao jednog od vođa mafijaške bajkerske organicacije “Osmanen Germania”. Ovoj organizaciji je 2018. godine zabranjeno djelovanje u Njemačkoj zbog sumnje da se bavi prodajom droge i oružja. O ovoj organizaciji pisao i britanski BBC. Osim Aya, u delegaciji turskih biznismena bio je i Muhamed Çiftçi kojem je također zabranjen rad u Njemačkoj. Aya je dolazio u Sarajevo, a tamo mu je u ulozi domaćina bio Elvedin Okerić, kadar Naroda i pravde i aktualni predsjednik Skupštine Kantona Sarajevo. Osim Tanera Aya, sastanku sa premijerom USK Mustafom Ružnićem prisustvovao je njegov otac Cetin Ay i jedno dobro poznato lice – Muhamed Çiftçi, kojeg su njemački mediji i njemačka policija dovodili u vezu sa organizacijama koje su bile povezane sa terorističkim aktivnostima. I Çiftçiju je u Njemačkoj zabranjeno djelovanje. Ovaj skandal dokazuje da neki političari nisu ni za kantonalnog nivoa…
Šepić reagirao: Slučaj žene iz Usore treba osuditi, ali se kroz nju ne smije gledati na naš narod koji živi vani
Video objavljen na društvenim mrežama u kojem lokalac iz Jelaha tjera neku gospođu sa njemačkim tablama da pokupi smeće koje je bacila u rijeku, postao je viralan. Osim toga, povela se burna diskusija u javnosti o našoj dijaspori. Najracionalnije je reagirao Senad Šepić, predsjednik Nezavisnog bloka, koji je pojasnio zašto je to pogrešno kroz ovaj slučaj gledati na kompletnu dijasporu, a što je štetno i za našu državu i narod. ”Ono što se ne smije dozvoliti i što nije istina je da se ovom pričom naš narod koji živi i radi van BiH, ili kako ih zovu bh. dijaspora generalizira i predstavlja u lošem svijetlu, kao neko ko se loše odnosi prema prirodi i svojoj domovini. To niti je tačno, niti ima ikakvog smisla raditi. Onakve scene od juče nažalost gledamo skoro svakodnevno i to rade ljudi koji žive u BiH, a i oni, poput jučerašnjeg slučaja, koji žive van granica BiH.” Zato je važno mijenjati opšti odnos svih nas prema našoj državi, prema našim prirodnim ljepotama i moramo podizati svijest o ekologiji, o čistoći i odnos prema javnom dobru. Daleko smo i mi ovdje, ali i pojedinci koji dolaze iz bogatih zapadnih zemalja, do savjesnog i odgovornog društva. Mladić iz Usore je ipak pokazao put kojim trebamo ići.
Građani ogorčeni zbog stanja u glavnom gradu: Kad god je Konaković na vlasti, u Sarajevu nema vode
Nakon brojnih problema s kojima se Sarajevo suočava posljednjih mjeseci, poput neredovnog odvoza smeća, najezde zmija, štakora ili čak divljih konja na Poljinama te potpunog komunalnog kolapsa u gradu, građani su se sada suočili s novom nedaćom. Poslije svega – u Sarajevu sada nema ni vode. Novu nedaću građani su propratili brojnim izrazima ogorčenosti, ali i zanimljivim komentarima. – Kad god je Konaković (nebitno koja je stranka) na vlasti, u Sarajevu nema vode. Birali ste. Ima sedam godina kako rješava probleme u ViK-u i nikako da ih riješi – naveo je jedan korisnik društvenih mreža. Drugi se osvrnuo na stanje u kojem glavni grad dočekuje SFF. – Nema vode, smeće se ne odvozi redovno, pa grad smrdi kao deponija. Trava porasla do koljena i ne kosi se redovno, a parkovi u gradu izgledaju kao livade u nekom napuštenom selu u istočnoj Bosni. Zmije gmižu kroz naseljena područja, žohari preplavili centar Sarajeva. Očekujemo SFF – napisao je. Vlast u Kantonu Sarajevo sve više počinje da liči na onu SDA-ovu, bivšu. Ah, da – i u njoj je bio Elmedin Konaković.
Katastrofa u Grčkoj, trajekti spremni za evakuaciju: “Sami smo. Naš kraj se bliži”
Požari haraju južnom Evropom. Najteže stanje je u Grčkoj gdje se danima bori protiv nekontroliranih požara, vojnici su poslani u pomoć vatrogascima, spaljeni su brojni domovi i objekti, a stanje je najteže na otoku Eubeji gdje su trajekti spremni za nove evakuacije stanovnika suočenih s novim danom pakla na zemlji. “Sami smo. Naš kraj se bliži”, rekao je gradonačelnik ugroženog grada Istiaiae Giannis Kotzias za grčki Skai TV. Lučki grad nalazi se na sjeveru Eubeje, drugog po veličini grčkog otoka koji je ove sezone pretrpio neke od najgorih požara. Požari koji su proteklih dana prijetili sjevernim predgrađima Atene donekle su utihnuli, ali požar na Eubeji rasplamsao se i uništio tisuće hektara šume na sjeveru i prisilio na evakuaciju desetke sela. Šumski požari izbili su u mnogim dijelovima zemlje tijekom toplinskog vala, najgoreg u Grčkoj u tri desetljeća. Uništeno je na desetke domova i poslovnih objekata. Grčka je rasporedila vojsku da pomaže u gašenju požara, a nekoliko zemalja, uključujući Hrvatsku, Francusku, Egipat, Švicarsku i Španjolsku, poslalo je pomoć. Hrvatska je poslala kanader i devet vojnika Grčkoj. U Turskoj, u Antaliji, gdje su požari također harali, konačno je pala kiša i ugasila vatru…
Amel Tuka zauzeo šesto mjesto u finalu na 800 metara
Završile su još jedne Olimpijske igre u kojoj naša država nažalost nije osvojila nijednu medalju. Ovog puta smo bili najbliže tome. Bh. tim je bio jedan od najmalobrojnijih Našu zemlju na OI u Tokiju je predstavljalo sedmero sportista, Larisa Cerić (džudo), Lana Pudar (plivanje), Emir Muratović (plivanje), Amel Tuka (atletika), Mesud Pezer (atletika), Nedžad Husić (taekwondo) i Tatjana Đekanović (streljaštvo). Naš sjajni Nedžad Husić je bio u borbi za medalju, ali je na kraju završio kao peti. U finale bacanja kugle se plasirao i odlični Mesud Pezer, ali mi smo ipak najveće nade polagali u mladu Lanu Pudar i Amela Tuku. Pred Lanom je budućnost i više Olimpijada, nadamo se, a Amel Tuka je opet dao sve od sebe i u finalu utrke na 800m na kraju zavšio na 6. mjestu. Pamtit ćemo odličnu polufinalnu utrku kada je Tuka završio kao drugoplasirani i izborio plasman u veliko finale sa vremenom od 1:44.53. To je bio Amelov najbolji rezultat ove sezone. Svi znamo da država ne ulaže u sport, tako da medalje mogu biti samo individualni eksces.
Izvor:
Cazin.net