Otkako su osnovane ovog mjeseca u jeku rastućeg bijesa javnosti zbog zaplijena pomoći i dizanja cijena, nove su snage izvele višestruke operacije, postavljajući zasjede pljačkašima i ubijajući neke u oružanim sukobima, saopćili su izvori.
Hamasovi napori da preuzme vodstvo u osiguravanju dostave pomoći ukazuju na poteškoće s kojima će se Izrael suočiti u poslijeratnoj Gazi, s nekoliko očitih alternativa grupi koju pokušava uništiti više od godinu dana i za koju kaže da ne može imati ulogu na vlasti.
Izrael optužuje Hamas za pljačku pomoći. Grupa to negira i optužuje Izrael da pokušava podstaći anarhiju u Gazi napadajući policiju koja štiti konvoje pomoći.
Portparol izraelske vojske nije odmah odgovorio na Reutersov zahtjev za komentar o Hamasovim jedinicama koje se bore protiv pljačkaša.
U jeku ratnog haosa, naoružane bande sve su češće upadale u konvoje s pomoći, otimale su kamione i prodavale opljačkane robe na tržnicama u Gazi po pretjeranim cijenama.
Nove snage za borbu protiv pljačke, sastavljene od dobro opremljenih boraca iz Hamasa i savezničkih grupa, nazvane su “Narodni i revolucionarni odbori” i spremne su otvoriti vatru na pljačkaše koji se ne predaju, kazao je jedan od izvora iz vlade Hamasa.
Zvaničnik, koji je odbio biti imenovan jer ga Hamas nije ovlastio da govori o tome, kazao je da je grupa djelovala u centralnoj i južnoj Gazi i da je do sada izvela najmanje 15 misija, uključujući ubistva nekih naoružanih bandita.
Trinaest mjeseci nakon izraelske razorne vojne kampanje u Gazi, pokrenute kao odgovor na smrtonosne napade Hamasa 7. oktobra 2023., velike nestašice hrane, lijekova i druge robe uzrokuju raširenu glad i patnju među civilima.
Izrael je prošlog mjeseca obustavio uvoz komercijalnih roba i od tada su samo kamioni s pomoći ušli u Gazu, noseći samo djelić onoga što humanitarne grupe kažu da je potrebno za područje gdje je većina ljudi izgubila svoje domove i ima malo novca.
– Postaje sve teže i teže dobiti pomoć – izjavila je glasnogovornica WHO Margaret Harris nakon niza incidenata s pljačkama tokom vikenda.
Prije rata vreća brašna se prodavala za 10 ili 15 dolara, a kilogram mlijeka u prahu za 30 šekela. Sada brašno košta 100 dolara, a mlijeko u prahu 300 šekela, kažu trgovci.
Nakon što je prošle sedmice opljačkano skoro stotinu kamiona, Hamas je napao naoružanu grupu koja se okupila u blizini prijelaza gdje obično ulaze kamioni s humanitarnom pomoći, otvarajući žestoku vatru i ubivši najmanje 20 njih, javili su mještani i televizija Hamas Aqsa.
Svjedoci su opisali još jedan sukob u subotu kada su borci Hamasa u dva automobila jurili za muškarcima osumnjičenima za pljačku koji su bili u drugom vozilu, što je rezultiralo pogibijom osumnjičenih.
Zvaničnik grupe kazao je kako je sila pokazala da se Hamasovo upravljanje Gazom nastavilo.
– Hamas kao pokret postoji, sviđalo se to nekome ili ne. Hamas kao vlada također postoji, nije tako jak kao što je bio, ali postoji, i njegovo osoblje pokušava služiti ljudima posvuda u područjima raseljenja kazao je on.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR