Glasanje je bojkotovala opozicija, naglašavajući dramatično polarizovan politički pejzaž uoči parlamentarnih izbora u oktobru.
Grupa demonstranata ispred zgrade parlamenta u centru Tbilisija držala je natpise koji osuđuju nacrt zakona kao ignorisanje stvarnih problema gruzijskih porodica.
Paketom zakonskih izmjena, pod nazivom “O porodičnim vrijednostima i zaštiti maloljetnika”, mijenja se 18 aktuelnih zakona, uključujući o slobodi govora i izražavanja, kao i radiodifuziji.
Omogućava se zabrana okupljanja koja promovišu ideju da se neko rodno identifikuje drugačije od svog biološkog pola, kao i skupovi koji promovišu istospolnu orijentaciju ili veze.
Inicijativu je iznela vladajuća partija Gruzijski san i usvojena je s 84 glasova za i nijednim protiv u skupštini koju većina opozicije bojkotuje od maja.
Tada su poslanici Gruzijskog sna odobrili nacrt zakona o “stranom uticaju” koji su Gruzije i zapadne vlade uporedile sa zakonom o “stranim agentima” koji su ruske vlasti koristile za suzbijanje drugačiji mišljenja uz široka ovlaštenja.
SAD i druge zapadne države izrazile su zabrinutost zbog zakona koji zahteva od organizacija koje dobijaju više od 20 posto sredstava iz inostranstva da se registruju kao “agenti stranog utjecaja”.
SAD su u ponedjeljak uvele sankcije za više od 60 Gruzijaca, uključujući dvojicu članova vlade, za koje su navele da su “podrivali” demokratiju i ljudska prava u zemlji.
Premijer Irakli Kobahidze se u ponedjeljak je na sastanku s američkom ambasadorkom Robin Dunnigan upozorio da bi Gruzija mogla da revidira odnose sa SAD kao odgovor na nove sankcije.
“Ako se preduzme još jedan takav korak, to bi moglo dovesti do revizije stava Gruzije o američko-gruzijskim odnosima”, rekao je Kobahidze na sastanku sa Danigan, navodi se u saopćenju kabineta premijera.
Desetine hiljada Gruzijaca demonstrirale su protiv zakona uprkos brutalnom odgovoru vlasti. Većina demonstranata za zakon kaže da je “ruski zakon” zbog njegove sličnosti sa zakonskim mjerama u Rusiji koje su doprinijelo žestokom suzbijanju nezavisnih medija i drugačijih mišljenja u javnosti.
Evropska unija je reagovala na donošenje zakona pauziranjem pregovora o pristupanju EU, dok su SAD odlučile da pokrenu “sveobuhvatno preispitivanje” odnosa s Gruzijom.
Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, koja se protivila tom zakonu, zakazujući izbore za 26. oktobar, rekla je da je glasanje izbor između “robovanja Rusiji ili saradnje s Evropom”.
Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da Gruzijski san i dalje najpopularnija partija u zemlji.
(Vijesti.ba)
IZVOR