U izvještaju je utvrđeno da su migranti i izbjeglice često bili izloženi ponižavajućem tretmanu od strane graničnih sigurnosnih snaga država članica. Također je istaknuto da nacionalne vlade rijetko istražuju takva kršenja.
Studija se fokusirala na pogranične zemlje na Balkanu i Mediteranu, navodeći da Grčka, Mađarska i Hrvatska, posebno, “nisu efikasno istražile incidente zlostavljanja i gubitka života tokom upravljanja granicom”.
FRA je saopćila da su ove zemlje, uprkos “vjerodostojnim optužbama” o maltretiranju, učinile “nedovoljne napore da lociraju i saslušaju žrtve i svjedoke, ometajući advokate u njihovom radu koji nemaju pristup ključnim dokazima [kao što su snimci sa nadzora granice]”.
U izvještaju se navodi da sve više slučajeva dolazi pred Evropski sud za ljudska prava, koji je do sada pet puta presudio da vjerodostojni slučajevi zlostavljanja nisu pravilno istraženi.
Prošle godine, sličan izvještaj Komiteta Vijeća Evrope za prevenciju torture (CPT) istaknuo je priče o migrantima koji su skidani, premlaćivani i podvrgnuti produženim pritvorima koji krše evropski zakon.
U junu je istraga koju je proveo BBC otkrila da je grčka obalska straža odgovorna za najmanje 40 smrtnih slučajeva tokom tri godine prisiljavanjem izbjeglica nazad na more, uključujući devetoricu koji su “namjerno bačeni u vodu”.
(Vijesti.ba / FENA)