– Babino preseljenje je došlo iznenada za sve nas. Kako vrijeme odmiče primjećujemo koliko je babo činio srž naše porodice i naših života. Nakon što se dugo i hrabro izborio s kancerom i hemoterapijama, na kraju je u zadnjem talasu COVID-19 preselio. Često je govorio “Čovjek snuje a Bog određuje”. Željno je isčekivao zasluženu penziju i lagan tempo pisanja naučnih i publicističkih radova – izjavio je za Agenciju MINA dr. Hikmet Karčić, sin rahmetli profesora Karčića.
Dodao je da porodicu posebno raduje to što njegova djela žive.
– Nedavno je prestižni njemački izdavač Springer objavio njemački prijevod njegovog udžbenika “Istorija šerijatskog prava” iz 1987. godine. A ove godine je Media centar Islamske zajednice objavio knjigu njegovih kolumnih pod naslovom “O tome se govori” – naglasio je Hikmet Karčić.
Fikret Karčić je rođen u Višegradu 1955. godine. Srednješkolsko obrazovanje je stekao u Gazi Husrev-begovoj medresi u Sarajevu. Godine 1978. završio je Pravni fakultet u Sarajevu. Stepen magistra i doktora nauka stekao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1985., odnosno 1989. godine.
Bio je profesor komparativne pravne historije na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Predavao je na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, Marmara univerzitetu u Istanbulu, Međunarodnom islamskom univerzitetu Malezija, Univerzitetu u Oslu i Boise State University (SAD). Njegov glavni akademski interes bila je historija islamskog prava i institucija u Bosni i Hercegovini u postosmanskom periodu, reformistički pokreti u islamu, balkanski muslimani i komparativne pravne kulture.
Karčić je u dva mandata bio predsjednik Ustavnog suda Islamske zajednice. Bio je urednik Glasnika i dugogodišnji kolumnista IIN Preporod. Godine 2018. zajedno s dr. Enesom Karićem bio je dobitnik prestižne nagrade za životne djelo koje dodjeljuje Udruženje muslimanskih društvenih naučnika (UK).
Među objavljenim djelima Fikreta Karčića izdvajaju se „Šerijatski sudovi u Jugoslaviji 1918-1941”, “Društveno-pravni aspekt islamskog reformizma”, “The Bosniaks and the Challanges of Modernity: Late Ottoman and Hapsbury Times”, “Studije o šerijatskom pravu i institucijama”, “Metodi istraživanja u islamskim naukama“, “Muslimani Balkana: istočno pitanje u XX vijeku”, “The Other European Muslims: A Bosnian Experience” .
(Vijesti.ba/MINA)
IZVOR