Direktor Medrese Dževad Pleh podsjeća da je prošlo gotovo pola milenija otkako na ovim prostorima postoji institucionalno islamsko obrazovanje i odgoj kroz Gazi Husrev-begovu medresu. To obrazovanje odvijalo se i u drugim medresama, ali Gazi Husrev-begova medresa ima najduži vijek kontinuiranog djelovanja.
– Imamo dobre generacije, veliki interes je za Medresu. Kad završe Medresu, oni mogu studirati islamske nauke ili neke druge nauke. Medresa daje priliku svima da se dodatno obrazuju i školuju gdje žele u BiH i inozemstvu – kazao je na konferenciji za medije, prije svečanosti. Dodaje da su se, oni koji su završili Medresu, dosad pokazali u mnogim naučnim oblastima, privredi, medicini….
I za dobitnika priznanja za poseban doprinos afirmaciji Gazi Husrev-begove medrese muftiju tuzlanskog ef. Fazlovića danas je posebno svečan dan te ističe značaj Medrese.
– Ova škola je duhovno i kulturno središte Islamske zajednice u BiH, ali i bošnjačkog naroda. Gazi Husrev-begova medresa svjedoči mogućnost sinteze intelektualnih i moralnih vrijednosti stoga što se u Medresi izučavaju nauke (islamske i svjetovne), koje su od koristi za ljude, u vremenu i mjestu u kojem žive. Svi mi, učenici ove škole, imamo svoj dug prema ovoj medresi. Vidimo da i Medresa brine o svojim svršenicima – kazao je ef. Fazlović.
Prema riječima naučnog savjetnika u Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu Adnana Kadrića, učenici Gazi Husrev-begove medrese istinski su čuvari bosanskog duha, bosanske kulture i iskrene ljubavi prema Bosni i Hercegovini. On je također ovogodišnji dobitnik posebnog priznanja za afirmaciju Medrese.
Zamjenik reis-uleme Islamske zajednice u BiH Enes Ljevaković kaže da je čast biti dio tradicije Gazi Husrev-begova medrese, ali i velika odgovornost.
– Tu školu su pohađali neki od najznačajnijih predstavnika našeg naroda, tu su predavali naši najistaknutiji alimi i učenjaci svoga vremena. Prilika je ovo da osvježimo sjećanje i na velikog vakifa i osnivača Medrese Gazi Husrev- bega, koji je ostavio brojne hajrate (dobro djelo učinjeno u cilju opće društvene koristi) u Sarajevu i drugim dijelovima BiH – naglasio je. Spomenuo je i Gazi Husrev-begovu biblioteku, Hanikah i ostale vakufe, koji rade i doprinose razvoju Bosne i Hercegovine.
Gazi Husrev-beg utemeljio je Medresu 1537. godine, a dosad je iznjedrila plejadu istaknutih ličnosti koje su u povijesti imale značajnu ulogu u opstanku i razvoju Bosne i Hercegovine, piše FENA.
Na današnjoj svečanosti uprličenoj u Gazi Husrev-begovoj medresi u Sarajevu upriličen je prigodan program, a prisustvovali su brojni gosti.
(Vijesti.ba)