Predsjednik RS Milorad Dodik je priznao da bi moglo doći do zastoja u izvršenju budžeta manjeg bh. entiteta.
Po vlastitom priznanju, Dodik je otvoreno poručio da je moguće da dođe do zastoja, ali ne na penzijama, platama, socijalnim davanjima i dugu prema inostranstvu.
Dodikovo ‘suštinsko priznanje’ finansijskih problema bh. entiteta RS se ogleda u tome da je oko 130 miliona KM duga vraćeno iz novih zaduženja. To praktično znači da RS nije u stanju servisirati dug bez zaduženja, te stare kredite vraća novim kreditnim zaduženjima.
Šta znači zastoj u budžetu, kako će se to odraziti na građane RS, te da li će se moći nastaviti vraćanje dugova iz novih zaduženja, za naš portal je pojasnio ekonomista Igor Gavran.
Gavran ističe da je ovo konačno približavanje priznavanju realnosti, jer odavno je jasno da pretjerano zaduživanje povećava rizik da i redovne budžetske isplate dođu u pitanje ili da barem kasne.
“Mogući efekti zavisiti će od toga da li će se ovakav zastoj ili kašnjenje desiti i u kolikoj mjeri, a sam rizik će zavisiti od punjenja budžeta i mogućnosti servisiranja aktuelnih obaveza. Nemoguće je precizno predvidjeti efekte jer još ne znamo da li i kada će poremećaja biti”, poručio je Gavran.
Govoreći o dugu koji se vraća iz novih zaduženja, navodi da je to bliže realnosti od ranijih izjava, što vjerovatno govori o pogoršanju stanja.
“Nažalost, RS nije jedina koja dugove vraća iz novih zaduživanja jer i FBiH se sve više zadužuje. Također, mnogi kantoni i općine, kao i javna preduzeća i sve je češći taj pogrešan pristup da se uzimaju novi krediti te da se vrate prethodni, a uglavnom po sve lošijim uslovima i višim kamatnim stopama. To sve ukazuje da prvi dio rečenice nije realan, jer da je ekonomska situacija dobra, ne bi se dešavalo ono što priznaje u drugom dijelu izjave”, zaključio je Gavran.
(Vijesti.ba)
IZVOR