Umjesto tradicionalnog glasanja, članice FIFA-e trebale bi to učiniti aplauzom.
Svjetsko prvenstvo 2030., ako bude potvrđeno, održat će se u Španiji, Portugalu i Maroku na stotu godišnjicu prvog Svjetskog prvenstva, nakon utakmica na otvaranju u Argentini, Urugvaju i Paragvaju.
Prvenstvo 2030. (od 13. juna do 21. jula) ugostit će šest stadiona u šest gradova u Maroku (Agadir, Casablanca, Fez, Marrakech, Rabat i Taniger), tri stadiona u dva grada u Portugalu (Lisabon, Porto) i 11 stadiona u devet gradova u Španiji (La Coruna, Barcelona, Bilbao, Las Palmas, Madrid, Malaga, San Sebastian, Sevilla, Zaragoza). Uvodne utakmice ugostit će Asuncion u Paragvaju (dva stadiona), Buenos Aires (Monumental) u Argentini i Montevideo (Centenario) u Urugvaju.
Saudijska Arabija je jedini kandidat za 2034. Domaćini će biti gradovi Abha (jedan stadion), Jeddah (četiri stadiona), Hobar (jedan stadion), Neom (jedan stadion) i Rijad (osam stadiona).
Kandidate za oba prvenstva FIFA je jednoglasno odobrila u oktobru. FIFA je pojasnila da će o objema kandidaturama glasati zajednički, odnosno potvrditi ili odbiti kao organizatore oba Svjetska prvenstva u isto vrijeme.
U nogometnoj javnosti nema posebnih primjedbi na prvenstvo 2030., ali je kandidatura Saudijske Arabije za SP 2034. spornija, jer neki savezi, uključujući engleski, navodno još odlučuju hoće li prihvatiti ovaj prijedlog.
Glavni sekretar nizozemskog saveza Gijs de Jong rekao je u razgovoru za novine Volkskrant u novembru da Saudijska Arabija također ima većinsku podršku saveza članica FIFA-e.
– Saudijska federacija ima podršku 150 od ukupno 211 država. Naravno, one će na online kongresu iznijeti i ocjene i obrazloženja ocjenjivačke komisije – objasnio je.
Ocjenjivačka komisija kandidaturu Španije, Portugala i Maroka za SP 2030. ocijenila je ocjenom 4,2 od 5, a Argentini, Urugvaju i Paragvaju 3,6. Za SP 2024. Saudijska Arabija je dobila ocjenu 4,2.
S obzirom na sve navedeno, službena potvrda bit će tek formalnost. Kraljevina Saudijska Arabija odavno je veliki igrač u sportu, zahvaljujući velikim ulaganjima, globalnim sponzorstvima i velikoj mreži sportske politike, piše, između ostalog, njemačka novinska agencija DPA, a ujedno je u posljednje vrijeme ugostila mnoga vrhunska takmičenja, posebno u nogometu i golfu, te privlači poznate osobe plaćajući im astronomske iznose. Portugalac Cristiano Ronaldo, na primjer, godišnje je plaćen 215 miliona dolara (oko 203 miliona eura).
Prema istraživanju inicijative “Play the Game” Danskog instituta za sportske studije, Saudijska Arabija je potpisala više od 900 sponzorskih ugovora u globalnom sportu. Otprilike trećinu poslova platio je saudijski javni investicijski fond Pif. Osnovan je, navodi DPA, posebno za provedbu Vizije 2030. i navodno ima 650 milijardi eura.
U isto vrijeme, Kraljevina dobiva kritike. Organizacije za ljudska prava kritiziraju stanje ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji. Najnoviji izvještaj Human Rights Watcha, osuđuje prisilni rad, krađu plaća, rad na ekstremnoj vrućini i nedostatak pravne zaštite među radnicima migrantima.
Kako piše u DPA, sve će to najvjerovatnije dovesti do toga da SP 2034. bude puno dalekosežnih zakonskih povreda. FIFA je u svom izvještaju o procjeni odgovorila da bi Svjetsko prvenstvo za deset godina moglo poslužiti kao “katalizator za neke tekuće i buduće reforme” i da je “Saudijska Arabija predana širokom rasponu standarda o pitanjima ljudskih prava”, prenosi STA.
(Vijesti.ba / FENA)