“Često me pitaju šta je plan RS, evo ga. Mi pokušavamo da kažemo – vratimo se na izvorni Dejton. Nećete? Evo vi predložite, e nećete. RS se suprotstavlja da bude majorizovana”, kazao je Dodik u NSRS.
Govorio je i o obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici.
“Pozivam sve Srbe da omoguće da Bošnjaci obilježe dan svog stradanja. Odbacujem bilo koju mogućnost da bilo ko skrnavi taj dan. Ističem da to nije dan BiH. To organizuju Bošnjaci i nemamo ništa protiv”, poručio je Dodik.
On je podsjetio da oni koji su osporavali deklaraciju, nisu imali nikakvu podršku.
“Nastavićemo da obilježavamo dan nastanka RS 9. januar, a uvodi se Dan državnosti Srbije i RS Sretenje 15. februara, i to je sasvim prirodno da zajednički slavimo taj datum”, poručio je Dodik.
On se zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na istrajnosti da zajedno se radi u dobroj atmosferi.
“Deklaracija je donesena u euforiji odobravanja, i zato je nama ovdje lako da to usvojimo bez ikakvih odlaganja”, istakao je Dodik.
U međuvremenu, RS se suočava sa ozbiljnim problemima i one su jedino stvarne. Sankcije koje su SAD uvele Dodiku i njegovim saradnicima zbog korupcije i podrivanja Dejtonskog sporazuma, rastuća zaduženost entiteta, politička kriza i opće nezadovoljstvo građana su samo jedne od mnogih.
Umjesto da se suoči s ovim problemima i pronađe stvarna rješenja za poboljšanje života građana, Dodik ponovo koristi nacionalističku retoriku i priču o “mirnom razdruživanju” kako bi zadržao političku moć.
Nacionalistička retorika nije nova taktika u Dodikovom arsenalu. Kroz godine, on je nebrojeno puta koristio slične strategije kako bi izazvao strah i podjele među građanima, skrećući pažnju s korupcije, ekonomskih problema i nedostatka osnovnih usluga.
Sankcije SAD-a sada nisu samo simbolična gesta; one nose sa sobom ozbiljne ekonomske i političke posljedice koje već pogađaju, ne samo Dodika, već i cijeli entitet.
Upravo iz ovih razloga, očekivati je novu rekaciju, prvenstveno zapadnih saveznika, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, članica PiK-a, OHR-a, te ambasada Njemačke, Francuske i Velike Britanije.
(Vijesti.ba)