“O BiH i radikalizaciji muslimana ovih dana je pisao i Deutsche Welle. To je goruće pitanje, ali u BiH nijedan Bošnjak ne želi ili ne smije da govori o tome. Ako zatvorimo oči pred istinom, problemi mogu postati samo gori, zato pozivam sve bošnjačke predstavnike da počnemo rješavati ozbiljne izazove koje imamo i da prestanu sa stalnim optužbama i lažima na račun Srbije. Dok se oni bave sprečavanjem angažovanja helikoptera Srbije da pomognu i Srbima i Bošnjacima, radikalizam sve više uzima maha i to upravo zahvaljujući njihovom ponašanju i huškačkoj politici, koja je plodno tlo za rast ekstremističkih pokreta”, zaključio je Milorad Dodik.
Проблем БиХ никада није била Република Српска, него радикалне структуре са сумњивом ратном биографијом које представљају Бошњаке. У свакој другој земљи припадници структура које су биле повезане са муџахединима никако и никада не би смјели сједити у институцијама, али такви сједе…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) July 22, 2024
Podsjetimo, kako smo ranije pisali – uporedo sa dolaskom njemačkog kancelara Olafa Scholza u Beograd, na potpisivanje memoranduma o litijumu sa Aleksandrom Vučićem, u javnom servisu kojeg finansiraju građani Njemačke, Deutsche Welleu pojavio se tekst o radikalizaciji muslimana na zapadnom Balkanu?
Tekst se bazira na analizi Karstena Dümmela za Zakladu Konrad Adenauer (KAS). Dümmel je inače bio voditelj KAS-ovog ureda u Sarajevu od 2014. do 2018. godine.
Tekst kojeg danas hvali Dodik, obiluje nebulozama na kojima bi Deutsche Welleu pozavidjeli i opskurni Vučićevi tabloidi. Tezom o navodnoj radikalizaciji islama u Bosni i Hercegovini, već godinama se pokušava prikazati kako se na području bivše Jugoslavije vodio rat da bi se iskorijenio radikalni islam. Ipak, niti jednog mudžahedina nije bilo u Banja Luci i Prijedoru 1992. godine, ali su tamošnji Bošnjaci masovno ubijani i protjerivani. Radikalnih Bošnjaka nije bilo niti u Ljubuškom ili u zapadnom dijelu Mostara 1993. godine, ali su zvjerski ubijani i bacani u masovne grobnice, ili ako su imali sreće protjerani. Na svim navedenim prostorima su uklonjeni i svi tragovi njihovog vjekovnog postojanja.
Pitanje je – je li se Njemačka tekstom DW-a i analizom svog sarajevskog špijuna, pridružuje kampanji koja je poznata bosanskohercegovačkoj javnosti? Godinama unazad vode je radikalni srpski i hrvatski krugovi, s ciljem promjene karaktera agresije na BiH, ali i s pretenzijom na teritorij Bosne i Hercegovine, s istim planom i istim žarom kojeg je imao tandem Milošević – Tuđman.
Kada srpske i hrvatske nacionalističke politike kritikuju radikalne tendencije kod Bošnjaka jasno je da to čine s namjerom i željom da takve politike i tendencije prevladaju kod Bošnjaka, jer samo takve politike sutra mogu biti saveznik u podjeli BiH. No imaju jedan problem, BiH i Bošnjaci nisu takvi, iako im je ono što su preživjeli 90-tih možda dalo dobar razlog da takvi postanu. Ali, nisu niti naivni i slabi kakvi su bili, pa ih više ne mogu zavarati ni razni adenaueri, koji su svoje problem sa drugim narodima rješavali konclogorima i gasnim komorama.
(Vijesti.ba)
IZVOR