Szijjarto je istakao da “ta rezolucija namjerno ili nenamjerno demonizira cijeli srpski narod za tragediju u Srebrenici”.
– BiH je napravila ozbiljne iskorake na putu evropske integracije. U martu je odlučeno da se započne pregovarački proces o pridruživanju EU. Važno je da svi entiteti i narodi u BiH daju svoj doprinos. Tu harmoniju koja se stvorila u BiH i koja je dovela do saglasnosti po tom pitanju razbijena je jednostranim djelovanjem nelegitimnog visokog predstavnika koji je na svoju ruku izmijenio Izborni zakon. Tu stabilnu situaciju i razumijevanje u BiH može da poljulja i donošenje reziuolucije o Srebrenici u UN što bi dovelo do demoralizacije srpskog naroda. Mislimo da se treba prestati sa jačanjem tenzija i tim namjerama – rekao je Szijjarto.
On je ocijenio da je sredstvo za smirivanje tenzija pridruženje Balkana EU.
– Svjedoci smo da odluke EU dovode ne toliko do smirenja situacije već i do povećanja tenzija na Zapadnom Balkanu. Smatramo i da međunarodni politički učensici treba da završe svoje djelovanje u BiH, i da prestanu sa prijetnjama sankcijama i sa miješanjem u unutrašnje poslove BiH – poručio je Szijjarto.
Szijjarto je naveo da je sa Dodikom razgovarao o poslovima vanjske trgovine i opšte saradnje.
– Mir na Balkanu je od osnovnog značaja za stabilnost cijele Evrope. Mađarska namjerava da učini sve da doprinese stabilnosti i miru na Zapadnom Balkanu i u Evropi – rekao je Szijjarto, prenosi RTRS.
Dodik: Hvala Mađarskoj na razumijevanju
Rezolucija o Srebrenici će paralizovati odnose u BiH i hvala Mađarskoj na razumijevanju po ovom pitanju, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tokom konferencije za novinare sa Peterom Szijartom, ministrom vanjskih poslova i trgovine Mađarske, u Budimpešti.
– Hvala Mađarskoj što će glasati protiv – naveo je Dodik.
Istakao je da će rezolucija destabilizovati i odnose u BiH.
– Sporno je što je i Njemačka sponzor te rezolucije – rekao je Dodik.
Dodik je kazao da Predsjedništvo BiH nije donijelo nikakvu odluku u vezi sa Srebrenicom.
– To je jednostrano urađeno od strane bošnjačkih predstavnika. A da bi se nešto pojavilo u Ujedinjenim nacijama, mora se donijeti odluka u zemlji. A to nije slučaj ovdje – jasan je Dodik.
Dodik je naveo da su odnosi Mađarske i RS veoma stabilni.
– Radujem se svim našim zajedničkim projektima i naši odnosi se realizuju u praktičnom smislu – izjavio je Dodik.
(Vijesti.ba)