Villa Don u Blagaju prve goste primila je 7. jula ove godine. Kuća od 150 kvadrata, sa četiri spavaće sobe, trenutno je zbog popunjenosti nedostupna za rezervaciju. U ovom periodu cijena zakupa za jednu noć iznosi oko 500 KM, piše Žurnal.info.
Villa Don, međutim, nije zavedena u registrima u kojima bi to po zakonu morala biti. Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti objekti se kategorizuju i zavode ili u registar federalnih ili kantonalnih institucija. Ali Ville Don u Blagaju nema ni u jednom – u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma za Žurnal su potvrdili da objekta nema u njihovom registru ugostiteljskih objekata te da nije kategoriziran od strane ovog ministarstva.
Nije kategoriziran ni u Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK, niti je uopće podnesen zahtjev za kategorizaciju:
– Objekat koji je predmet Vašeg interesa – Villa Don Blagaj – ne nalazi se u Registru. Također, uvidom u Upisnik prvostepenih predmeta i akata, utvrdili smo da za isti nikad nije niti podnesen zahtjev za utvrđivanje minimalnih uslova i kategoriju smještajnog objekta, a u Inspektoratu ovog ministarstva nije ni zaprimljen zahtjev za inspekcijski nadzor – navodi se u odgovoru Ministarstva.Đ
To znači da Villa Don nije mogla od nadležnih institucija dobiti ni oznaku o kategorizaciji sa jasno istaknutim nazivom firme. Radi se o kršenju Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti a kazne za ovakav i slične prekršaje propisane ovim zakonom iznose od jedne do 15 hiljada KM.
VRIJEDE LI ZAKONI ZA DIREKTORA FUZIP-a?
Ne bi se ovaj slučaj pretjerano razlikovao ni bio neko iznenađenje u gomili sličnih da vlasnik Ville Don nije prvi čovjek Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović, čiji inspektori svakodnevno na terenu izriču kazne za prekršaje kakve čini i njihov direktor. Potrebne dozvole za izgradnju izdate su krajem prošle godine.
Neposjedovanje zakonom propisane oznake, izdavanje i zarada na objektu koji nije kategoriziran po zakonu, nisu jedine nezakonitosti.
Prije toga ipak treba skrenuti pažnju na jednu interesantnu činjenicu.
Krajem jula i početkom avgusta ove godine inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove proveli su deset dana u Hercegovini. U saopćenju FUZIP-a navedeno je da su kontrolisali turističke destinacije u Hercegovini. Izdali su 117 prekršajnih naloga i propisali kazne u visini od skoro 200 hiljada KM.
Upravu smo pitali gdje su inspektori bili, kojim gradovima, općinama i mjestima. Bili su u Neumu, Mostaru, Konjicu i Jablanici.
Slučajno ili ne, Blagaj su zaobišli.
NOVČANE KAZNE