Prema dva izvora, svrgnuti predsjednik, koji je u Moskvu pobjegao preko ruskog vojnog aerodroma u Hmeimimu na sirijskoj obali, bio je u pratnji samo nekolicine ljudi od povjerenja. Među njima su bili njegov bliski saveznik i glavni sekretar predsjedničkih poslova Mansour Azzam, kao i njegov ekonomski savjetnik Yassar Ibrahim koji nadzire finansijsko carstvo Assada i njegove supruge Asme.
“Pobjegao je sa svojim sekretarom i blagajnikom”, podrugljivo je rekao insajder koji je želio ostati anoniman.
Basharov brat, Maher al-Assad, komandant elitne Četvrte divizije zadužene za odbranu Damaska, nije znao za planove svog brata. Ostavivši svoje ljude na cjedilu, Maher je krenuo drugom rutom, pobjegavši helikopterom u Irak prije nego što je otputovao u Rusiju, kaže sirijski vojni izvor.
Irački sigurnosni izvor rekao je za AFP da je Maher u Irak stigao letjelicom 7. decembra i tamo ostao pet dana. Maherova supruga Manal al-Jadaan i njegov sin nakratko su ušli u Liban prije nego što su otišli preko bejrutskog aerodroma, rekao je libanski ministar unutrašnjih poslova Bassam Mawlawi, ne otkrivši njihovo konačno odredište.
Još jedan “teškaš” iz Assadove Vlade, bivši šef sirijskog sigurnosnog aparata Ali Mamlouk, pobjegao je u Rusiju preko Iraka, rekao je sirijski vojni izvor. Njegov sin prošao je kroz Liban prije nego što je otišao na drugo odredište, navodi libanski sigurnosni izvor.
Iračko Ministarstvo unutrašnjih poslova negiralo je u ponedjeljak prisutnost Mahera al-Assada ili Mamlouka u Iraku. Obojica su traženi, odnosno za njima je raspisana potjernica.
Mahera – i Bashara al-Assada – Francuska traži zbog navodnog saučesništva u ratnim zločinima u vezi sa hemijskim napadima u Siriji augusta 2013. Francuski sudovi već su u odsustvu osudili Mamlouka i Jamila Hassana, bivšeg šefa obavještajne službe sirijske ratne avijacije, na doživotni zatvor za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.
U petak su libanske vlasti primile upozorenje Interpola u kojem se prenosi američki zahtjev za hapšenje Hassana i predaju američkim vlastima, ako uđe u državu. Sjedinjene Američke Države optužuju Hassana za “ratne zločine”, uključujući nadziranje napada barel bombama na sirijski narod koji su ubili hiljade civila.
Izvor iz libanskog pravosuđa rekao je za AFP da nemaju potvrdu o Hassanovoj prisutnosti u Libanu, ali uvjerava da će biti pritvoren ako bude pronađen.
Druge istaknute ličnosti također su žurno pobjegle.
Bouthaina Shaaban, bivša prevoditeljica Hafeza al-Assada – Basharovog oca koji je napravio brutalni sustav vlasti koji je njegov sin naslijedio – pobjegla je u Liban u noći sa 7. na 8. decembar. Shaaban, dugogodišnja politička savjetnica Bashara al-Assada, zatim je otputovala u Abu Dhabi, kaže njen prijatelj iz Bejruta.
Kifah Mujahid, vođa Brigada Baath – vojnog krila bivše vladajuće stranke u Siriji – pobjegao je u Liban brodom, rekao je izvor iz stranke za AFP. Drugi zvaničnici sklonili su se u svoje rodne gradove u alevitskim regijama, rekli su neki od njih za AFP. Assad potiče iz sirijske alavitske manjine.
No, nisu svi pokušaji bijega bili uspješni. Ihab Makhlouf, bratić Bashara al-Assada i istaknuti biznismen, ubijen je 7. decembra dok je pokušavao pobjeći iz Damaska. Njegov brat blizanac Iyad je ranjen u istom incidentu, rekao je vojni zvaničnik iz bivše vlade.
Njihov stariji brat, Rami Makhlouf, nekad smatran najbogatijim čovjekom u Siriji i simbolom korupcije režima, uspio je preživjeti. Vjeruje se da je Rami, koji je prije mnogo godina pao u nemilost Assadovog režima, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Nekoliko drugih osoba bliskih Assadovoj vladi prešlo je u Liban, među njima su Ghassan Belal, šef Maherovog ureda, te biznismeni Mohammed Hamsho, Khalid Qaddur, Samer Debs i Samir Hassan.
Bivši libanski ministar s bliskim vezama sa Sirijom rekao je kako je nekolicini visokih sirijskih vojnih oficira Moskva omogućila siguran prolaz do zračne baze Hmeimim. Nagrađeni su jer su uputili svoje trupe da se ne opiru ofanzivi pobunjenika kako bi izbjegli daljnje krvoproliće, rekao je izvor AFP-a.
(Vijesti.ba)