Velike poplave uslijedile su tada nakon padavina koje su prešle rekorde zadnjih 120 godina, od kako se vrše mjerenja. Samo u razdoblju od 48 sati (13.-14. maja 2014.) palo je u nekim područjima Bosne i Hercegovine oko 150 l/m2.
Vlada Federacije BiH proglasila je 15. maja 2014. stanje prirodne nesreće, a Vlada RS-a je 17. maja proglasila izvanrednu situaciju na cijelom području RS-a.
Iz korita su se izlile rijeke: Bosna, Drina, Sana, Sava, Vrbas i druge.
Poplavljeni su: Orašje, Domaljevac Šamac, Odžak, Brčko, Maglaj, Doboj, Derventa, Tuzla, Prijedor, Travnik, Janja, Bijeljina, Zenica, Živinice, Vareš, Zavidovići, Ključ, Banja Luka, Čelinac i mnoga druga mjesta i naselja.
Vremenske neprilike odnijele su tada nekoliko života. Najmanje 21 osoba je poginula u poplavama, a na hiljade su evakuirane iz svojih domova.
Najviše ljudskih žrtava bilo je u Doboju gdje je pronađeno više leševa, a za neke se smatralo kako ih je rijeka Bosna donijela iz okolnih gradova. Žrtava je bilo i u Maglaju, Bosanskom Šamcu, Bijeljini, Bratuncu, Srbcu, Žepču, Modriči, Sanskom Mostu…
Aktivirana su bila mnogobrojna klizišta i srušeni su stambeni objekti. Brojne komunikacije su bile u prekidu, a porušeni su i pojedini mostovi. Do nekih mjesta se moglo stići samo čamcima ili helikopterima.
Prema zvaničnim podacima u Željeznom Polju srušene su 82 kuće.
Poplave su nanijele ukupnu štetu nešto veću od dvije milijarde eura, objavilo je izaslanstvo Evropske unije u Sarajevu prenoseći sažetak konačnog izvještaja o posljedicama poplava, koje su sastavili domaći i međunarodni stručnjaci. Precizna je procjena kako su štete dosegnule iznos od 3,98 milijardi KM, odnosno 2,04 milijardi eura.
(Vijesti.ba)