Delić je naglasio važnost saradnje između lokalnih samouprava i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, posebno u oblasti socijalne zaštite, zbog podijeljenih nadležnosti u oblasti socijalne zaštite, a koje proizilaze iz Ustava.
Podvukao je zajedničku odgovornost prema najosjetljivijim kategorijama stanovništva, što zahtijeva kontinuisanu saradnju i koordinaciju kako bi svi građani imali pristup potrebnim uslugama i podršci.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, kazao je ministar, fokusira se na harmonizaciju i sistematizaciju socijalnih usluga na nivou Federacije BiH, a lokalni nivoi vlasti, općine i gradovi, prepoznati su kao neizostavni partneri u ovom procesu. S tim u vezi, ministar je istakao uspjeh zajedničkog rada na realizaciji Programa EU pomoći energetski siromašnim domaćinstvima kao primjer plodonosne saradnje između lokalnih samouprava i federalnog nivoa vlasti.
– Posebna pažnja u našim aktivnostima posvećena je jačanju centara za socijalni rad, kako bi efikasnije radili na prevenciji negativnih društvenih ponašanja, s posebnim osvrtom na porast nasilja u društvu i jačanjem funkcionalnosti porodica – kazao je.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u 2024. godini izdvojilo je četiri miliona konvertibilnih maraka iz budžeta za podršku centrima za socijalni rad, s ciljem olakšavanja provođenja upravnih postupaka i unaprjeđenja njihovog rada, ali i sufinansiranja kapitalnih projekata kojima se nastoji poboljšati infrastruktura centara.
Ministar je također apelovao na općine i gradove da daju doprinos u podršci radu centara za socijalni rad i podizanju svijesti javnosti o značaju tih centara.
Na sastanku je naglašena potreba za usklađivanjem propisa, prava i usluga na nivou Federacije BiH i lokalnih zajednica kako bi se osigurao jednak pristup socijalnoj zaštiti za sve građane, te borba protiv diskriminacije koja proizilazi iz nejednakog razvoja lokalnih samouprava.
Delić je zaključio pozivom na zajednički rad u pronalaženju najboljih rješenja za unaprjeđenje kvaliteta života u Federaciji BiH, uzimajući u obzir demografske izazove s kojima se suočava društvo.
– Ovaj sastanak vidim kao priliku za razmjenu ideja i pronalaženje načina kako raditi na usklađivanju propisa i usluga na nivou Federacije BiH i lokalnih zajednica, kako bismo pružili najbolje moguće usluge svim našim građanima i borili se protiv diskriminacije koja proizilazi iz nejednakog razvoja lokalnih samouprava – zaključio je Delić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR