Britanska podrška Ukrajini ostaje „nepokolebljiva“, rekla je Angela Rayner, usred poteza američkog predsjednika da dovede sukob do kraja.
Trump je rekao da se u telefonskom razgovoru u srijedu dogovorio s ruskim liderom da „zajedno, vrlo blisko“ rade na okončanju trogodišnjeg sukoba.
Govoreći za ITV-jev Peston, zamjenica premijera rekla je da su vlada i „čitav parlament“ ujedinjeni u podršci Kijevu, kada su je pitali o tvrdnjama američkog predsjednika.
„Nastavit ćemo podržavati Ukrajinu, i… premijer je bio vrlo jasan kada je ranije danas odgovarao na to pitanje u Parlamentu“, dodala je.
Ministar odbrane John Healey ranije je rekao da će prijem Ukrajine u NATO „potrajati“, te da bi fokus „za sada“ trebao biti na osiguravanju da Kijev bude u snažnoj poziciji uoči bilo kakvih mogućih mirovnih pregovora, nakon što su SAD insistirale da članstvo te zemlje u vojnom savezu nije realna opcija.
Držeći konferenciju za medije u Briselu nakon sastanka ministara odbrane iz cijelog svijeta, Healey je rekao da je „pravo mjesto“ Ukrajine u NATO-u, čemu ta zemlja teži već dugi niz godina.
Međutim, pokušao je umanjiti podjele između UK i Washingtona, uprkos tome što je američki ministar odbrane Pete Hegseth sugerisao da članstvo Ukrajine u NATO-u nije opcija za osiguravanje njene sigurnosti.
To će predstavljati veliki udarac za ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, budući da za prijem novih zemalja u savez mora postojati jednoglasan pristanak postojećih članica.
Trumpov razgovor s ruskim predsjednikom uslijedio je samo nekoliko sati nakon što je Zelenski upozorio da „Putin se ne priprema za mir“ i pozvao saveznike Ukrajine na jedinstvo.
Healey se pridružio više od 50 saveznika iz oblasti odbrane iz cijelog svijeta, uključujući Francusku, Njemačku i SAD, na sjedištu NATO-a u glavnom gradu Belgije, gdje je predsjedavao 26. samitu Kontakt grupe za odbranu Ukrajine.
Obraćajući se ministrima odbrane na sastanku, Hegseth je naglasio da je Washington usmjeren na to da Evropa preuzme većinu finansijskog i vojnog tereta u odbrani Ukrajine.
Također je naznačio da SAD neće slati mirovne trupe u slučaju mogućeg prekida vatre te sugerisao da bi vojnici iz drugih zemalja trebali biti poslani u okviru ne-NATO misije, bez zaštite člana pet NATO-a.
Član pet NATO-a navodi da se oružani napad na jednog člana vojnog saveza smatra napadom na sve.
U međuvremenu, lider Reform UK-a Nigel Farage signalizirao je svoju podršku za pridruživanje Ukrajine NATO-u, opisujući taj potez kao „esencijalan“.
Farage je ranije bio kritikovan zbog tvrdnji da su NATO i EU „isprovocirali“ rusku invaziju na Ukrajinu širenjem zapadnog uticaja na postsovjetske države.
(Vijesti.ba)