Govoreći pored premijera Palestinske uprave Mohammada Mustafe, Borrell je naveo izazove sa kojima se suočava palestinska vlada sa sjedištem u Ramali, uključujući “opasnu socio-ekonomsku krizu, utjecaj na humanitarnu tragediju u Gazi, zatvaranja nametnuta na Zapadnoj obali i druge kaznene akcije kao što je najava izraelskih okupacionih vlasti da smanje sve poreske prihode koji vam pripadaju.”
Borrell je dodao: “Mi, Evropska unija, mi smo najveći međunarodni donator pomoći palestinskom narodu i dugogodišnji partner i pobornik izgradnje palestinske države.”
Izraelsko-palestinski sukob duboko je podijelio Evropsku uniju. Dok je Borrelova matična zemlja, Španija, preuzela vodstvo prošle sedmice u posljednjem pokušaju podrške palestinskoj državnosti, Njemačka i Francuska su među većinom zemalja EU koje su odbile takav korak, prenosi Politico.
Gotovo dvije trećine od 27 zemalja EU još nije spremno za to.
Nakon pritiska Španije, Irske i Norveške, SAD su kritizirale ono što nazivaju “jednostranim priznanjem”. Ali Mustafa je rekao da je vrijeme da više evropskih zemalja bude inspirisano trima evropskim vladama.
“Potpuno smo uvjereni da će broj evropskih zemalja istomišljenika slijediti njihov primjer i formalno priznati državu Palestinu u bliskoj budućnosti”, rekao je Mustafa zajedno sa španskim ministrom vanjskih poslova Joséom Manuelom Albaresom, koji ga je ugostio na zajedničkoj konferenciji za novinare u špansko stalno predstavništvo pri EU u Briselu.
Mustafa je također obećao da će se fokusirati na jasan plan za palestinske vlasti da unaprijede svoje institucije kako bi bili u poziciji spremni da upravljaju Gazom. „Radićemo na veoma intenzivnom reformskom programu“, rekao je Mustafa. “Na dobrom smo putu da napravimo veoma dobar napredak.”
Albares je sa svoje strane rekao da će pozvati svoje kolege iz EU da “podrže međunarodno pravo” i presude Međunarodnog suda pravde, koji je prošle sedmice presudio da Izrael mora zaustaviti vojne operacije u gradu Rafah na jugu Gaze.
(Vijesti.ba)
IZVOR