Projekat Interkulturnog centra, naveli su, doprinos je IZ-e simbiozi i jedinstvo Grada Mostara na cijelom području. Lokalitet Lakišića harema, prisjetili su se, tokom rata bio je „zona ubijanja“, na kojem su tokom cijelog rata ostala neka tijela ubijenih Bošnjaka.
„To području niko nije posjedovao kao ratnu teritoriju. Kasnije je spletom okolnosti pretvoreno u Centralnu zonu i početa gradnja Kazališta. Do nje treba da bude izgrađen i centar „Mevlana“. Svjesni smo da će to biti teška borba, ali mislimo da je to ispravan put jer građenjem zgrada ovoga tipa stvaramo multikulturni Mostar, pokazujemo da nismo zaostali u vremenu i da tražimo saradnju, što nam je uvijek bio cilj“, naglašava Esad Kosić predsjednik Jedinstvene organizacije boraca (JOB) Grada Mostara.
Kosić smatra da protivnici ideje Inteklutlnog centra „Mevlana“ namjerno stvaraju ratne tenzije u gradu i siju paniku među građanima. „ Ratna djelovanja trebala su ostati iza nas. Mi iz ratnih udruženja bi se trebali baviti statusnim pitanjima naših članova i reintegraciji u normalan život“, istkao je Kosić.
„Evo, zgrada Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) se gradi na način koji nije dobar,jer nije dobro ništa što se ne gradi legalno i u skladu sa propisima, ali isto tako je dobra ideja da se odmah do tog i takvog Kazališta napravi i zgrada centra „Mevlana“. Onaj ko se protiv toga buni, buni se iz svog ne znanja. Ime Mevlana je svjetska baština, zaštićenoa od strane UNESCO-a i ne postoji na svijetu obrazovana čovjek koji ne zna ko je Mevlana“, naglašava Mušinović.
S izgradnjom centra „Mevlana“ na lokalitetu Lakišića harema, prema njegovom mišljenju, konačno bi se došlo u fazu smirivanja međunacionalnih nesporazuma i trvenja.
(Vijesti.ba)
IZVOR