Bosna i Hercegovina (BiH) bilježi u posljednjih sedam dana rast zaraženih i preminulih osoba od posljedica COVID-a 19. Samo tokom vikenda bilo je gotovo 1.000 novozaraženih, a preminule su 23 osobe.
To je najveći skok broja zaraženih u posljednja četiri mjeseca.
“Slobodnim proračunom bez tačne statistike negdje oko 95 odsto su nevakcinisani pacijenti. Oko pet posto su vakcinisani pacijenti i uglavnom se radi o nepotpuno vakcinisanim, odnosno primili su jednu dozu, a nisu primili drugu”, istakao je za Radio Slobodna Evropa šef COVID odjela u Univerzitetsko-kliničkom centru Banja Luka Danijel Đekić.
Identična situacija je i u Sarajevu, gdje je u Općoj bolnici “Prim.Dr. Abdulah Nakaš”, također, zabilježen veliki priliv pacijenata u posljednjih nekoliko dana. Prema riječima Ednana Drljevića, šefa Infektivnog odjeljenja ove zdravstvene ustanove, u bolnicama je smješteno oko 90 posto nevakcinisanih osoba.
“Pritisak je pojačan zadnjih četiri, pet dana, tako da od jutros imamo 55 bolesnika”, rekao je u ponedjeljak (6. septembar) Ednan Drljević, šef Infektivnog odjeljenja sarajevske Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš”.
U Općoj bolnici, koja je uz Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) primala oboljele COVID pacijente u tri dosadašnja talasa pandemije, pacijenti su trenutno smješteni u dva odjela.
“Pošto nam nije gotov drugi sprat (dio za COVID pacijente) morali smo bolesnike da smjestimo u ostale dijelove, u stacionarni dio Opće bolnice ‘Prim. Dr. Abdulah Nakaš’, što smo i učinili. Tako da sada imamo dva odjela. Formirali smo odjele unutar bolnice”, rekao je Drljević u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ova bolnica, nastavlja Drljević, dužna je prema odluci kriznog štaba Federacije BiH (jednog od dva bh. entiteta) osigurati 30 posto kapaciteta za oboljele na području Kantona Sarajevo (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH). Zbog toga već četiri mjeseca od Kriznog štaba i Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo traže da zaposle dodatno medicinsko osoblje i nabave opremu, prije svega respiratore za liječenje teško oboljelih pacijenata. Odgovora još nema.
“Mi smo iznijeli minimalne potrebe, a one se sastoje da nam se nabavi kadar pogotovo sa biroa na neki kraći period od tri do šest mjeseci, jer u trećem valu imali smo 146 osoba koje smo povukli s biroa što ljekara, što rengen tehničara, što općeg smjera tako da nam sada taj kadar fali kojeg mi trenutno nemamo, a počeo je četvrti val”, objasnio je.
Nedostaje im, ističe Drljević, medicinskih sestara i medicinskih tehničara, doktora i onih ljudi koji su zaduženi za kisik i tako dalje.
“Problem je što u COVID-u treba tri puta više kadra, prije svega što radno vrijeme nije osam nego šest sati, što imate sat i po za skidanje, oblačenje, za pripremu tako da praktično radite po četiri sata”, istakao je.
Skok broja oboljelih i u Hercegovini