Blinken je za CNN izjavio da je SAD vidio dokaze da se Kina htjela miješati u predstojeće predsjedničke izbore.
Govoreći za BBC u Pekingu, američki prvi diplomat rekao je da je jasno dao do znanja svojim kolegama da oni pomažu raspirivanju najveće prijetnje evropskoj sigurnosti od Hladnog rata, prenosi HINA.
I met with People’s Republic of China President Xi Jinping today in Beijing. We had a substantive conversation on regional and global issues and people-to-people ties between our nations. The U.S. will continue to defend our interests and values, even as we seek to deepen… pic.twitter.com/ttj0pYKyye
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) April 26, 2024
Nije rekao koje mjere je SAD spreman poduzeti. No, Blinken je i naglasio da je u nekim područjima postignut napredak. Pohvalio je Peking što je uložio napore u zaustavljanju zaliha droge fentanil koja stiže u SAD.
Kina je i dalje glavni izvor fentanila za SAD, za koji je Bijela kuća rekla da uzrokuje javnozdravstvenu krizu u cijeloj zemlji.
Blinken je također naglasio kako smatra da Peking može igrati “konstruktivnu” ulogu na Bliskom istoku, ukazujući na to da Kina koristi svoj odnos s Iranom kako bi spriječila daljnju eskalaciju u sukobu s Izraelom.
Odnosi između Washingtona i Pekinga zategnuti su zbog kineskih potraživanja nad Tajvanom i Južnokineskim morem te američkih zabrana izvoza napredne tehnologije. Dodatno su oštećeni svađom oko špijunskog balona prošlog februara.
Proteklih dana, SAD je donio zakon koji bi prisilio TikTok u kineskom vlasništvu da proda popularnu aplikaciju ili da ona bude zabranjena u Americi. Jučer poslijepodne sastali su se Xi i Blinken u Velikoj dvorani naroda u Pekingu. Kineski predsjednik se složio da su dvije strane “napravile pozitivan napredak” otkako se u novembru susreo s američkim kolegom Joeom Bidenom.
“SAD i Kina trebaju biti partneri, a ne suparnici. Ako SAD zauzme pozitivan stav o razvoju Kine, odnosi bi se mogli istinski stabilizovati, postati bolji te krenuti naprijed”, izjavio je Xi.
Blinken je za CNN rekao da je SAD vidio dokaze kineskih pokušaja da “utječu i vjerovatno se miješaju” u predstojeće predsjedničke izbore u SAD-u, uprkos prethodnom obećanju Xija da Kina to neće činiti.
Blinken je rekao da je ponovio Bidenovu poruku Xiju iz novembra prošle godine, kada je Xi tokom summita u San Franciscu obećao da se Kina neće miješati u američke predsjedničke izbore 2024.
“Vidjeli smo, općenito govoreći, dokaze o pokušajima utjecaja i mogućeg uplitanja. Želimo da se to što prije prekine. Svako miješanje Kine u naše izbore je nešto što vrlo pažljivo posmatramo i to nam je potpuno neprihvatljivo. Tokom svog susreta s Xijem u Pekingu, želio sam biti siguran da će on ponovno čuti poruku da se Kina ne miješa u izbore”, izjavio je Blinken za CNN.
Peking je opetovano rekao da se ne miješa u izbore u SAD-u, na temelju svog načela nemiješanja u unutrašnje poslove drugih zemalja. Kina ili akteri za koje se vjeruje da su povezani s Pekingom optuženi su za političko uplitanje u druge zemlje, poput Kanade.
(Vijesti.ba)
IZVOR