Musa Adžem, bivši borac Armije Bosne i Hercegovine (BiH) iz Goražda, na istoku te zemlje, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da ne putuje u Srbiju. Razlog je, kako navodi, što se ne osjeća sigurnim da pređe granicu između BiH i susjedne Srbije nakon što je više puta dobio poziv da svjedoči pred istražiteljima o svojoj ratnoj ulozi.
“Ne bih putovao (u Srbiju) ni pod razno. Svako ko je bio u Goraždu i ko se branio, on je potencijalna meta. Svi pozivi koji dođu, sve je to neka osnovana sumnja”, navodi Adžem.
Adžem je tokom rata u Bosni i Hercegovini, između ostalog, bio komandant antidiverzantske jedinice. On navodi da se istražitelji rijetko predstave, a pozive da svjedoči dobijao je iz Goražda i iz obližnjih Kopača.
“Ovdje samo ne zovu novorođenu djecu. Od 2013. pa nadalje preko 3.000 boraca je ispitano u više navrata. Pitaju nas kao da smo mi sami sebe napadali, a i sami sebe branili. Dolazi tu i Kunto i Panto. Kad dođeš, ljudi se ne predstave, onda izvuku zapisnik, pitaju poznajete li ove, poznajete li one, a ja nikad nisam čuo za te neke ljude”, priča Adžem.
Iz Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u utorak (14. septembar) preporučeno je svim bh. državljanima, koji su na bilo koji način bili uključeni u odbranu BiH u periodu od 1992. do kraja 1995. godine, da do daljnjeg ne putuju u Republiku Srbiju.
“Upozorenje se izdaje zbog rizika od hapšenja i procesuiranja u Republici Srbiji pod optužbama za ratni zločin, a na bazi ranijih slučajeva hapšenja bh. državljana protiv kojih se u BiH ne vode postupci, niti ih pravosudne institucije BiH terete za ratne zločine”, navodi se u saopštenju.
Na graničnom prelazu Uvac, između BiH i Srbije, 12. septembra je uhapšen Edin Vranj, nekadašnji načelnik Sektora kriminalističke policije u Federalnoj upravi policije BiH i bivši šef Odjeljenja za organizovani kriminal BiH.
Njemu je u utorak (14. septembra) sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu, Odjeljenja za ratne zločine, odredio pritvor od 30 dana, kao osumnjičenom za ratni zločin protiv ratnog zarobljeništva u saizvršilaštvu.
Pritvor je određen 14. septembra nakon saslušanja Vranja zbog postojanja opasnosti od bjekstva, navedeno je na sajtu Višeg suda u Beogradu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije je nakon hapšenja Vranja saopštilo da je uhapšen na osnovu raspisane policijske potrage zbog sumnje da je izvršio ratni zločin i nalazi se u pritvorskoj jedinici Odjeljenja za ratne zločine suda u Beogradu.
Tužilaštvo BiH je navelo da je o hapšenju Vranja informirano iz medijskih izvješća, te nije dobilo nikakvu službenu obavijest ili informaciju od nadležnih organa Srbije.
U saopštenju su naveli da je Tužiteljstvo BiH postupalo na temelju prijave dostavljene od nadležnih policijskih organa protiv više osoba, koja se odnosi na navode o ratnim zločinima počinjenim nad žrtvama srpske nacionalnosti u zgradi ZOIL-a u Goraždu 1993. i 1994. godine.