Moja djela su refleksija na nasilne političke i ekonomske sisteme
Dobra prilika
Nije prvi put da sarađuje s kulturnim institucijama u našoj zemlji te je ovdašnjoj publici poznat kao performans umjetnik i koreograf. Stejart nam je govorio o izložbi kojoj nije želio davati nikakvo posebno ime.
– To je selekcija slika koje sam napravio u Belgiji i u BiH. Rađene su različitim tehnikama. Velika su to djela, većina njih su dva i po metra u visinu, a u širinu metar i 80 centimetara. Djela su poprilično i apstraktna – govori nam Tomas.
Kaže da slike nemaju posebno značenje.
– Vrlo je intuitivan rad. Nemam specifičan ni konkretan ideal dok slikam. Mislim da predstavlja refleksiju na nasilne političke i ekonomske sisteme. U Sarajevu izlažem jer ovdje poznajem scenu, posebno pozorišnu. Radio sam neke projekte ovdje s Harisom Pašovićem i drugima. Radio sam u Narodnom pozorištu Sarajevo (NPS), Sarajevskom ratnom teatru (SARTR), Bosanskom narodnom pozorištu Zenica… Slikam samo šest posljednjih godina. Ovo je dobra prilika za mene da podijelim svoja vizuelna djela s ljudima u BiH – ističe Stejart.
Smatra da je Umjetnička galerija dobar prostor za njega.
– Imam vezu sa Sarajevom i Bosnom. Mada, moram reći da ovdje nije zdrav umjetnički predio. To je nešto što sam naučio. Nedostaje mnogo toga, a to ima veze s političkim interesima i finansijama. Ima još mnogo posla ovdje, umjetnički, ali i produktivno – smatra Stejart.
Jasan koncept
Ipak, veoma voli raditi u BiH.
Upoznao sam vrlo zanimljive ljude. Ono što postoji u Bosni je to da se stvari mnogo spontanije odvijaju u poređenju s Belgijom. Ovdje umjetničkom scenom još vlada rokenrol. Naravno da ima dobre i negativne strane – zaključuje Stejart.
Moram moliti za svoj novac
– U nekim pozorištima ljude ne plaćaju za njihov rada, uključujući i mene. Morate moliti za svoj novac… To je nezdravo. Nema platforme za mlade umjetnike da istražuju i razvijaju vlastiti umjetnički jezik – smatra Stejart.
Pise avaz.ba