Vlada Republike Srpske (RS) utvrdila je 2. septembra Prijedlog zakona o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma, po hitnom postupku, piše Radio Slobodna Evropa.
“Ovim Zakonom uređuju se sistem zaštite, očuvanja i način korišćenja jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma u Republici Srpskoj kao nematerijalnog kulturnog nasljeđa, odnosno kulturnog dobra od izuzetnog značaja”, navodi se u članu 1. ovog Zakona, koji određuje i novčane kazne za kršenje pravila upotrebe ćiriličnog pisma.
Predviđa se obavezna upotreba ćiriličnog pisma za sve institucije, preduzeća i organizacije koje se finansiraju javnim novcem. Zakonom se obavezuje upotreba ćirilice i za manifestacije koje se finansiraju javnim novcem.
Službena pisma u Bosni i Hercegovini su latinica i ćirilica.
Kako se do sada koristila ćirilica?
U zvaničnoj komunikaciji institucije RS i do sada su koristile ćirilično pismo. Tako su saopštenja i obavještenja na internet stranicama institucija RS pisana ovim pismom, ali i zvanični dokumenti, odgovori na upite i ostala zvanična komunikacija.
Osim toga, zvanične internet stranice institucija i javnih ustanova u RS, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini (BiH) imaju mogućnost izbora prikaza između tri jezika konstitutivnih naroda Srba, Hrvata i Bošnjaka i ćiriličnog i latiničnog pisma. Isto je i sa portalima, te stranicama Javnih servisa u BiH.
U skladu sa navedenim, u RS javno istaknuti nazivi svih zvaničnih entitetskih institucija ispisani su dvojezično, na ćirilici i latinici.
Ista situacija je i sa saobraćajnim znakovima, nazivima ulica i putokazima.
Duško Pevulja, profesor srpske književnosti na Filološkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, ne vidi smisao u ovom Zakonu, za koji kaže da ima dosta nelogičnosti.
“Od koga mi da štitimo srpski jezik? Od nas Srba u RS i Srbiji. Prosto je nelogična konstrukcija”, smatra Pevulja.
Stoga postavlja pitanje šta se to ovim zakonom mijenja po pitanju upotrebe ćirilice.