Na području Distrikta trenutno se proizvodnjom bamije bavi oko 30 poljoprivrednih proizvođača, a iz Voćnog kluba Brčko kazali su da će ova Odluka dodatno stimulisati poljoprivrednike da nastave sa uzgojem i zaštitom bamije kao značajnog nacionalnog proizvoda.
Koordinator Voćnog kluba Brčko Savo Lukić kazao je da su aktivnosti usmjerene na promociju i značaj proizvodnje bamije započeli 2016. godine te su u narednim godinama nastavili sa afirmacijom bamije kako bi ovaj proizvod u konačnici 2024. godine postao zaštićeni proizvod Brčko distrikta.
– Bamija se trenutno uzgaja na nekih sedam do 10 hektara, a uglavnom su ti proizvođači iz južnog dijela Distrikta. Cijena bamije trenutno iznosi šest KM za niz dug dva metra na kojem je nanizano 200 do 220 plodova prve klase – rekao je Lukić.
On pojašnjava da geografske oznake predstavljaju proizvode koji potiču iz određenog geografskog područja, a posjeduju već sva svojstva i imaju ugled koji proizilazi iz tog porijekla. Pravila proizvodnje definisana posebnim propisima osiguravaju održavanje visoke kvalitete tih proizvoda.
– Postoje tri najznačajnije geografske oznake koje se koriste za certifikaciju i zaštitu kvaliteta i geografskog porijekla: zaštićena oznaka porijekla (ZOP), zaštićena oznaka geografskog porijekla (ZOGP) i garantovano tradicionalni specijalitet (GTS) – pojasnio je Lukić.
(Vijesti.ba / Fena)