Azerbejdžanski predsjednik povezao je klimatske promjene s „neokolonijalizmom“, obećavajući podršku malim ostrvskim državama u njihovoj borbi protiv podizanja nivoa mora.
„Takozvani prekomorski teritoriji Francuske i Nizozemske, posebno u Karibima i Pacifiku, među najteže su pogođeni klimatskim promjenama“, rekao je Aliyev na samitu lidera malih ostrvskih razvijenih zemalja na COP29. „Glasovi tih zajednica često su brutalno potisnuti od strane režima.“
Zatim je naveo teritorije koje je nazvao „kolonijama“, te primjere kako je francuska i nizozemska administracija izazvala „ekološko uništenje“, kao što su francuska nuklearna testiranja u Francuskoj Polineziji i Alžiru.
Aliyev je potom detaljno govorio o nasilnim nemirima koji su se ove godine dogodili u Novoj Kaledoniji, za koje je okrivio „režim“ predsjednika Emmanuela Macrona.
Francuska je optužila Azerbejdžan za miješanje u unutrašnje poslove, posebno u vezi s Novom Kaledonijom. Azerbejdžan je, na primjer, osnovao Baku Inicijativnu Grupu, koja okuplja 14 političkih pokreta širom bivšeg Francuskog Carstva u ime dekolonizacije, te izgradio veze s lokalnim političkim figurama koje pozivaju na autonomiju ili nezavisnost prekomorskih teritorija Francuske.
Također je napao Vijeće Evrope — evropski nadzorni organ za ljudska prava — i Evropski parlament zbog toga što nisu osudili način na koji Francuska postupa u tom pitanju.
„Evropski parlament i parlamentarna skupština Savjeta Evrope… postali su simboli političke korupcije i dijele odgovornost sa vladom predsjednika Macrona za ubistva nevinih ljudi“, rekao je Aliyev.
Njegove izjave u srijedu, koje su naišle na entuzijastične aplauze prisutnih na samitu ostrvskih zemalja, uslijedile su dan nakon što je u svom uvodnom govoru na COP29 napao zapadnu „hipokriziju“.
Niti francuski premijer Emmanuel Macron niti njegov nizozemski kolega Dick Schoof nisu prisustvovali COP29. Ministarstva vanjskih poslova dviju zemalja nisu odmah odgovorila na zahtjeve za komentar.
(Vijesti.ba)
IZVOR